MSI GS60 GHOST PRO 4K 6QE ve Monster Tulpar T5 V5.4 Fikir Alma

FaNTaSTiCaS

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul, Türkiye
Daha fazla  
Herkese merhaba,

MSI GS60 GHOST PRO 4K 6QE ve Monster Tulpar T5 V5.4 arasında gidip geliyorum.
İkisinin de 16 GB RAM versiyonunu alacağım için aşağı yukarı ikisi de 7 bin TL civarı olacak. Fikirlerinizi merak ettim. Bana göre:
  1. MSI daha az güç harcıyor, 4K ekran desteği var, daha hafif ve ince. (1,9Kg) fakat ekran kartı 3 GB 970M
  2. Monster Ekran kartı 980M, G-SYNC Full HD ekran var (2,5kg)
  3. MSI için eski modellerinden MSI GS60 2QE Ghost Pro İncelemesi - Technopat videoyu izledim örnek teşkil etmesi açısından.
  4. Monster için de Monster Tulpar T5 V5.3 İncelemesi - Technopat bunu izledim.
Bilgisayardan beklentim ise şu yönde: Tamamen oyun odaklı değilim fakat oyunları oynadığımda da Ultra olmasa da High ayarlarda oynamak isterim. İkisi de taşınabilir duruyor fakat Monster'in şarj adaptörü daha büyük, o dezavantaj.

Benim için en önemlisi şu: Bilgisayarın donanım ömürlerinin uzun olması, yani önümüzdeki 6-7 sene beni idare etmeli.

Mesela örnek veriyim size şuan 1.nesi i5 işlemcili Acer 5745G laptop kullanıyorum. Şuan SSD taktım ve RAM'leri 8GB yaptım fakat artık yetmemeye başladı. (Çizim programları, Directx 11 destekli program ve oyunlar açılmıyor). Kısacası bu güne kadar idare etti beni ama artık etmiyor. Almışken iyisini alıyım daha da uzun götürsün diyorum.

Kafam yazımdan da anlaşılacağı üzere çok karışık. Monster daha güçlü fakat MSI daha ince. MSI'ın 7 bin TL civarında başka daha kalın modellerini de önerebilirsiniz. Ya da tamamen farklı bilgisayar önerilerinize açığım. Monster ve MSI kullanan kişilerin yorumlarını ayrıntılı bir şekilde bekliyorum. İleride de örnek teşkil edeceğini düşünüyorum bu konunun.

Not: 15.6" ekran dışındaki ekranları sevmiyorum.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
7000 tl ve üzeri bütçen varsa. Sana bu canavarı taktim etmek isterim. EVGA - Articles - EVGA SC17 Gaming Laptop

EVGA'yı inceledim ekran 4K IPS Sharp yani en kaliteli ekranı kullanıyor. Monster'dan daha çok dikkatimi çekti ne de olsa ikisi de 3,5 kg :) İşlemcisi daha iyi ve unlocked.

Fakat bir sorun var Türkiye'den bu cihazı nasıl alabilirim. Türkiye'de sadece ekran kartları satılıyor. Sitesinde bile cihaz stoklarda görünmüyor.

MSI da hala dikkatimi çekiyor çünkü çok ince ve inceliğine göre performanslı.

EVGA'yı inceledim ekran 4K IPS Sharp yani en kaliteli ekranı kullanıyor. Monster'dan daha çok dikkatimi çekti ne de olsa ikisi de 3,5 kg :) İşlemcisi daha iyi ve unlocked.

Fakat bir sorun var Türkiye'den bu cihazı nasıl alabilirim. Türkiye'de sadece ekran kartları satılıyor. Sitesinde bile cihaz stoklarda görünmüyor.

MSI da hala dikkatimi çekiyor çünkü çok ince ve inceliğine göre performanslı.
Eğer oyunları yüksekte oynamak istiyorsanız MSI'ı eleyin çünkü 4K'da yüksek ayarlarda GTX970 bile zorlanırken GTX970M hiç iyi olmaz. Eğer 4K ekranda çözünürlüğü 1080P yaparsanız bu sefer görüntü 4K ekranda bulanıklaşır. Benim bildiğim kadarıyla olay bu. Yanlış olabilir ama mantık akışını takip edince dediğim gibi oluyor. Bence EVGA'yı alın.

Msı çok daha şık duruyor ve ince olması kolay taşınması açısından bir avantaj eğer ekran kartı benim işimi görür dersen msı al.

MSI'ın 1080p ekranlı modelini alın, 6-7 seneye Monster'ın sorun çıkarmayacağını Monster bile garanti edemez, aldığınız zaman %30 ihtimal bir hatası çıkar benim gözlemlediğim bu. Hata ile ilgileniyorlar servisi felan iyi ama çok hatası çıkıyor. Gtx970m+1080p sizi 5-6 yıl götürür sonrasında çözünürlüğü düşürürsünüz. Eğer daha uzun ömürlü olsun derseniz GT72s alın, onda ekran kartı ve işlemci değiştirilebiliyor.

Bu yorumlar ve bazı araştırmalar sonucu EVGA ve MSI da karar kıldım. Diğer bir kararım ise 14nm ile üretilen yeni nesil PASCAL mimarili NVIDIA ekran kartları. Nedeni ise şu: 14nm ile üretildiği için daha fazla kondansatör koyulabiliyor. Bu sayede daha az güç tüketimine oranla daha fazla performans alınıyor ayrıca daha az ısınma oluşuyor. Ve daha da ince oluyor.

Biraz daha sabredip yeni nesil ekran kartlarından almaya karar verdim.

Yorumlar için saolun.

oyun kısmının yıpratıcılığını düşünerek soğutma sistemi daha kaliteli olanı ve klavyesi daha kaliteli olanı almalısın son dönemde yaptığım araştırmalarda bence en önemli iki kriter bunlar çünkü donanımlar öyle ya da böyle denk oluyor ek oluyor. ha bir de bu military class anakart olayları laptoplarda da varsa msi tarafında o da bir artıdır bence bildiğim kadarıyla daha sağlam bileşenler kullanılıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı