İnceleme MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi

Ürün ile ilgili olarak görüşlerimi de buradan belirtmiş olayım.

Şu an yeni bir sistem topluyorsanız veya 5-6 yıllık eski sisteminizi jenerasyon bazında yükseltmek istiyorsanız en mantıklı seçim AMD AM5 platformu. Gidip bir tık ucuza AM4 veya herhangi bir günü kurtarmalık kısa ömürlü Intel platform toplayıp 2 yıl sonra bir daha işlemci ve RAM'i yükseltemeyeceğiniz bir duruma düşmektense yeni ve ileride bir sürü yükseltme seçeneği olacak bir platform daha mantıklı. Bu da en çok seçeceğiniz anakarta bağlı.
Bu anlamda kartın uzun ömürlülük açısından artıları:
  • 3 adet M.2 pcıex4 (gen4) slotu bulunuyor. En önemlisi bunların hepsini doldursanız da ekran kartı takacağınız pcıex16 slotunun hızını X8'e düşürmüyor. 2 slot CPU lanelerine bağlı direkt olarak. Örneğin B650 Carbon Wi-Fi'de 2. veya 3. M.2 slotuna SSD takarsanız ekran kartı slotunun hızı yarıya düşüyor. Çok büyük bir detay.
  • 14+2+1 fazlı 80a VRM hem şimdiki işlemciler hem de gelecekte takılabilecek işlemciler için gayet yeterli. VRM soğutması da iyi.
  • Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.3 var ve sorunsuz çalışıyor.
  • Ses yongası bayağı kaliteli Realtek ALC4080. test ettiğimde bayağı iyiydi eski anakartıma göre.
  • USB slot sayısı ve jenerasyon dağılımı gayet yeterli ve mantıklı. USB-C girişi hem arkada hem de kasanın önü için bağlantı slotu olarak var.
  • 256 GB RAM desteği ve maksimum RAM hızı olarak 7600MHz desteği var. Bu hız desteği BIOS güncellemeleriyle arttı ve artacak bunu da unutmamak lazım platform yeni olduğu için.

Tek nötr olarak sayılabilecek özelliği ekran kartı yuvasının PCI-e gen4 olması. Eksi değil nötr diyorum çünkü RTX 4000 serisi bile gen4, gen5 değil. Bir de gen5 kartı gen4 slotta kullanmak maksimum 4 ya da 5 FPS etkiler ileride RTX 5000 serisi kart taksanız bile. O yüzden fiyatına göre eksi diyemem.

Ben 5 yıllık sistemimi yeniledim. Şu an bu anakartı AMD Ryzen 7 7800x3D işlemci ve Crucial Pro 32 GB (2x16 GB) DDR5 6000MHz RAM'lerle birlikte kullanıyorum. MSI B650 Tomahawk iyidir.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-05-17 saat 18.57.04_65d22f33.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-05-17 saat 18.57.04_65d22f33.jpg
    159 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı