MSI Trident 3'e eklenen yeni RTX 4060 sonrası sistem siyah ekran veriyor

Factotum

Kilopat
Daha fazla  
Problem: MSI Trident 3 bilgisayarım için Amazon Almanya'dan yeni ekran kartı aldım. Ekran kartını taktım ancak herhangi bir görüntü alamadım. Fan dönüyor, ancak ekranda hiç görüntü yok. PC'yi açma kapama tuşuyla yeniden başlattığımda ise sistem çalışmaya tüm fanlar çalışmaya başladı. Ancak yine görüntü yoktu. Daha sonra kendi kendine kapanıp, yeniden açıldı. 2 kez yeniden kapanıp başladı. Ancak ekrana herhangi bir görüntü gelmedi.

Uygulama: Önce DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp, son güncel sürücüyü kurdum. Herhangi bir değişme olmadı. Daha sonra 2 RAM slotunda RAM'leri söküp tekrar çalıştırmayı denedim. Sonuç değişmedi. İki RAM slotundaki RAM'lerin yerini değiştirerek, tekli çalıştırarak denedim. Sonuç değişmedi.

Anakarttaki HDMI üzerinden bilgisayarı başlattığımda görüntü geldi. Ama bu sefer aygıt yöneticisinde herhangi bir NVIDIA görüntü bağdaştırıcısı cihaz yoktu. Sadece MS görüntü cihazı vardı.

Daha sonra eski ekran kartını taktım. Önce fanları çalışmadı ve görüntü hiç gelmedi. Söküp tekrar denedim. Bu sefer Windows başlatılamadı 0xc0000225 onarım ekranıyla karşılaştım. Tekrar başlatıp BIOS ekranına girdim ve boot ayarını Windows'un kurulu olduğu SSD'ye tanımladım. Reboot yaptığımda görüntü geldi.

Eski ekran kartı çalıştığına göre; güç kaynağında problem yok diye düşünüyorum. Üstelik yeni ekran kartının TDP değeri daha düşük. RAM'leri de her varyasyonda denedim. Problem olsa eski ekran kartıyla da çalışmazdı. Sizce problem ne olabilir? Neyi atlıyor olabilirim?

Sistem:
i5 8400.
16 GB RAM.
MSI Aero GTX 1660 Super ITX.

Yeni aldığım ekran kartı.
MSI Aero RTX 4060 OC ITX.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski ekran kartı takılıyken, MSI'ın sitesinden anakartın son Bios'unu yükledim. PC'yi kapatıp açtım. Bios yüklemeyle ilgili bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Daha sonra yeni ekran kartını taktım sorun aynen devam ediyordu.

Tekrar eski ekran kartını taktım. Bu sefer bir kaç kez söküp takmam gerekti. Ekran kartı ve fan çalışmıyordu. Son denememde çalıştı. Doğal olarak anakartın PCI ekspress girişinden şüphelenmeye başladım. Fotoda göreceğiniz üzere Trident 3'ün anakartlarında PCI girişi yanda. Yeni ekran kartını arkadaşımın pc'sinde test edeceğim. Ekran kartında arıza yoksa, PCI ekspress de problem olma ihtimali artacak diye düşünüyorum. İstanbul Anadolu yakasında PCI ekspress girişini tamir edebilecek bir yer biliyor munuz?

MSI'ın kendi forumuna baktım. Aynı sorunu yaşayan RTX 4060'a yükselttiğinde ekrandan görüntü alamayan Trident 3 kullanıcıları varmış.

MSI ürün kayıt sayfasından online teknik destek için ticket oluşturup, anakartın RTX ekran kartlarına desteği olup olmadığını sordum. Cevap gelince eklerim.

Dosya Ekleri

• 20240411_023705.jpg
    20240411_023705.jpg
    149 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:

Geri
Yukarı