MSÜ ile mühendislik okunur mu?

BerkOzz

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, MSÜ'de subaylık eğitimi alırken aynı anda bilgisayar mühendisliği eğitimini alıp mezun olunabildiğini duydum. Yani TSK'ye bağlı rütbeli mühendis olarak mı görev alıyoruz? Dışarı ile maaşları benzer mi? Ne gibi bir iş yapıyoruz? Konu hakkında bilgisi olan varsa yazabilirse sevinirim.

Merhaba benim bildiğim eğer bilgisayar mühendisliği istiyorsan MSÜ'den harp okulu kazanman lazım yani YKS de AYT de belli bir puan filan yapman lazım ve yabancı dil hazırlıkla beraber 5 yıl okuduktan sonra belli belgeler alabiliyorsun bilgisayar mühendisliği vs ondan sonra normal onun üniversitesini okumuş gibi iş arıyorsun benim bildiğim ama bu konu hakkında başka bilgisi olan bir arkadaş varsa oda yardımcı olsun.

MSÜ'den çıkınca normal bir mühendis olamazsın. MSÜ'den çıkan öğrenci "teğmen" rütbesi verilerek muvazzaf subay olarak göreve başlarsın. Yani demek istediğim ODTÜ'de bilgisayar mühendisliği okuyan birisi bilgisayar mühendisi olarak oradan ayrılıyor. Ama sen MSÜ'den çıkınca teğmen olarak çıkacaksın. TSK'ya ait birimlerde çalışmaya başlayacaksın. Elbette MSÜ'de ilk seneki başlarına ve kendi isteğine de bağlı olarak alana göre (Bilgisayar Mühendisliği
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Savunma Yönetimi, Tarih, Uluslararası İlişkiler)
derslerini alacaksın ama sonuç olarak orası askeri bir okul. Hangi işi yapacağını da bölümün değil sınıfın belirler.
Bu sınıflar; Piyade, Tank, Topçu, Hava Savunma, Kara Havacılık, İstihkam, Muhabere sınıflarıdır. Bu sınıflarda elbette akademik bölümde seçtiğin alandaki bilgilerini de kullanacaksın.
Örneğin Piyade oldun. Çook büyük bir ihtimalle operasyon bölgesine gönderileceksin ve doğrudan savaşın içinde bulunacaksın. Keza tank ve topçu sınıfları da öyle.
Yani buradan çıkınca hadi görüşrüz ben özel şirkette iş bulcam falan yok tazminat ödetirler.

MSÜ'den çıkınca normal bir mühendis olamazsın. MSÜ'den çıkan öğrenci "teğmen" rütbesi verilerek muvazzaf subay olarak göreve başlarsın. Yani demek istediğim ODTÜ'de bilgisayar mühendisliği okuyan birisi bilgisayar mühendisi olarak oradan ayrılıyor. Ama sen MSÜ'den çıkınca teğmen olarak çıkacaksın. TSK'ye ait birimlerde çalışmaya başlayacaksın. Elbette MSÜ'de ilk seneki başlarına ve kendi isteğine de bağlı olarak alana göre (bilgisayar mühendisliği.
Elektronik ve haberleşme mühendisliği, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, savunma yönetimi, tarih, uluslararası ilişkiler)
derslerini alacaksın ama sonuç olarak orası askeri bir okul. Hangi işi yapacağını da bölümün değil sınıfın belirler.
Bu sınıflar; piyade, tank, topçu, hava savunma, kara havacılık, istihkam, muhabere sınıflarıdır. Bu sınıflarda elbette akademik bölümde seçtiğin alandaki bilgilerini de kullanacaksın.
Örneğin piyade oldun. Çok büyük bir ihtimalle operasyon bölgesine gönderileceksin ve doğrudan savaşın içinde bulunacaksın. Keza tank ve topçu sınıfları da öyle.
Yani buradan çıkınca hadi görüşrüz ben özel şirkette iş bulacağım falan yok tazminat ödetirler.

Teşekkür ederim cevabınız için. Bugün MSÜ tanıtımı sebebiyle konferans salonunda 2 tane üsteğmen ile soru-cevap tarzı bir etkinlik oldu. Söyledikleri kadarıyla aktif ya da pasif olarak görev yapmayı kendilerinin tercih ettiklerini söylediler. Görüştüğüm teğmen elektronik ve haberleşme mühendisliği eğitimi almış ve aktif olarak sahada görev yaptığını söyledi. Benim size sormak istediğim aktif olarak sahadan ziyade nasıl daha çok pasif olarak görev alabiliriz? Eğitimini aldığımız mühendisliği icra edebilmek için istihkam gibi daha teknik bir sınıf mı seçmemiz lazım?

Teşekkür ederim cevabınız için. Bugün MSÜ tanıtımı sebebiyle konferans salonunda 2 tane üsteğmen ile soru-cevap tarzı bir etkinlik oldu. Söyledikleri kadarıyla aktif ya da pasif olarak görev yapmayı kendilerinin tercih ettiklerini söylediler. Görüştüğüm teğmen elektronik ve haberleşme mühendisliği eğitimi almış ve aktif olarak sahada görev yaptığını söyledi. Benim size sormak istediğim aktif olarak sahadan ziyade nasıl daha çok pasif olarak görev alabiliriz? Eğitimini aldığımız mühendisliği icra edebilmek için istihkam gibi daha teknik bir sınıf mı seçmemiz lazım?
Hocam şöyle ki ülkemizin savunma sanayisi tam olarak askeriyeye bağlı değil. Yani ordunun kullandığı silah sistemleri, iletişim sistemleri, gözetleme sistemleri gibi gibi sistemler bildiğiniz gibi Aselsan, Roketsan, Tusaş gibi firmalar tarafından üretiliyor. Keza silahlar yine MKE, Sarsılmaz, Canik gibi firmalar tarafından üretiliyor. Sizin ilginizi çeken tarafı tam olarak bilmiyorum ama diyorsanız ki ben mühendislik eğitimi aldıktan sonra savunma teknolojilerinin üretiminde yer almak istiyorum; o zaman sivil bir fakültede okuyup bu firmalarda şansımı denemeniz daha iyi olur.
Ama diyorsanız ki ben MSÜ'de akademik eğitim alıp muvazzaf subay olmak istiyorum ama manevra sınıflarında da bulunmak istemiyorum (Piyade, tank) o halde biraz daha pasif olan sınıflar; istihkam, istihbarat, muhabere (iletişim), Bakım, Ulaştırma, İkmal, Harita, Personel, Maliye gibi sınıflar size daha uygun gibi. Tabii bu sınıflar dışarıdan mı temin ediliyor yoksa MSÜ'de direkt olarak var mı emin değilim ama vardır muhtemelen.

Hocam şöyle ki ülkemizin savunma sanayisi tam olarak askeriyeye bağlı değil. Yani ordunun kullandığı silah sistemleri, iletişim sistemleri, gözetleme sistemleri gibi gibi sistemler bildiğiniz gibi Aselsan, Roketsan, Tusaş gibi firmalar tarafından üretiliyor. Keza silahlar yine MKE, Sarsılmaz, Canik gibi firmalar tarafından üretiliyor. Sizin ilginizi çeken tarafı tam olarak bilmiyorum ama diyorsanız ki ben mühendislik eğitimi aldıktan sonra savunma teknolojilerinin üretiminde yer almak istiyorum; o zaman sivil bir fakültede okuyup bu firmalarda şansımı denemeniz daha iyi olur.
Ama diyorsanız ki ben MSÜ'de akademik eğitim alıp muvazzaf subay olmak istiyorum ama manevra sınıflarında da bulunmak istemiyorum (Piyade, tank) o halde biraz daha pasif olan sınıflar; istihkam, istihbarat, muhabere (iletişim), Bakım, Ulaştırma, İkmal, Harita, Personel, Maliye gibi sınıflar size daha uygun gibi. Tabii bu sınıflar dışarıdan mı temin ediliyor yoksa MSÜ'de direkt olarak var mı emin değilim ama vardır muhtemelen.
Çok teşekkür ederim aklımdaki soruları cevapladığınız için iyi akşamlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı