Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine gidilmeli mi?

Tarık6534

Zeptopat
Hepinize iyi akşamlar. 19 yaşındayım. Bende konuşma bozukluğu var. Bu yüzden 2 ay önce özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim almaya başladım. Haftada 1 gün gidiyorum. Dershanedeki rehberlik öğretmenimin bir arkadaşı bu gittiğim okulda çalışıyor. Bu yüzden rehberlik öğretmenim beni oraya yönlendirdi. Gittiğim okulda dil ve konuşma terapistinden eğitim alıyorum ve özel eğitim öğretmeninden de matematik dersi alıyorum. Engelli değilim sadece dil ve konuşma problemim var. Bu yüzden yüzde 20 engelli raporu aldım ve özel eğitim değerlendirme raporu aldım şimdi benim bu gittiğim okulda küçük çocuklar var ve engelli çocuklar geliyor işitme ve zihinsel engelliler geliyor benim gibi normal bir insan yok orada ve en büyükleri benim düşünün yani. Sizce oraya gitmemeli miyim?

Farkındalık ne demek ne gibi farkındalık sağlayabilir sizce.

Biliyorsunuz toplumumuzda engeli bulunan insanlara karşı genellikle farklı insanlarmış gibi davranabiliyorlar bazen veya engeli bulunan vatandaşlarımıza karşı empati seviyesi neredeyse hiç bulunmuyor örnek vermek gerekirse engeli bulunan bireyler için ayrılan yerlere park edenler, tekerlekli sandalye ile karşıdan karşıya geçmeye çalışan bireyimiz yardım istediğinde neredeyse herkes kayıtsız kalıyor. Yani demek istediğim empati yeteneği kazanma olasılığın diğer insanlara karşı daha yüksek olacaktır. Belki bu eğitim seni azıcık dahi olsa değiştirirse sende ileride başka insanların değişimine (iyi anlamda) nasip olacaksın.

Geri
Yukarı