Overclock destekli anakartlarda, overclock özelliğini devre dışı bırakma

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Yer
Didim
Merhaba. Overclock destekli tüm yeni nesil oyuncu anakartlarınının BIOS ayarlarında acaba işlemci, ekran kartı ve diğer kompenentlere overclock yapılmaması için bir kilit ayarı bulunuyor mu? Örneğin oyun bilgisayarları bulunan bir internet kafeye giden herhangi bir müşteri, bilgisayara kurduğu en basit bir işlemci overclock yazılımıyla bilgisayarı öldürebilir. Bu tür güvenlik sıkıntılarının olmaması için, BIOS'ta genel olarak tamamen overclock özelliğini devre dışı bırakmak gibi bir özellik var mı? Eğer yoksa, gelecek zamanda bu tür bir güncelleştirme alır mı anakartlar? Overclock özelliği devre dışı bırakıldığında, işletim sistemi üzerinden herhangi bir overclock yazılımı kurulsa bile, hiçbir şekilde overclock'un gerçekleşememesi gerekir.

Overclock işleminden nefret ediyorum artık. Çok basit bir yöntemle halledebilirsin en azından deneme yanılma yöntemi adı altında uygulamak istersen sana kalmış.

BIOS'a şifre koy.
Windows ekranında ise çalıştırılabilir dosya uzantılarını engelleyebilirsin.
Kod:
https://destek.isafe.com.tr/teknik-yonergeler/calistirilabilir-dosyalari-engelleme.html

Yeni nesil bilgisayarlarda overclock ile bilgisayar ölmez, zaten desteklemeyen miktarda overclock yapılırsa bilgisayar ya başlamaz ya da o hızlarda hiç çıkmaz. Sonuçta sizin talep ettiğiniz hıza çıkıp çıkmama kararını, ortamın ısıl şartlarına bakarak uyguluyor. Soğuyamıyorsa hızlanmıyor da.

Yine de müşterilerin kurcalamaması benim de hoşuma giderdi. Bu yüzden;

1) BIOS şifresi koyabilirsiniz.
2) UEFI olan bilgisayarlarda yetkisiz oturum açıp müşterilere sadece tarayıcı, oyun, ofis gibi uygulamaları kullanabilecekleri, kısıtlı depolama alanının olduğu bir sistem ayırabilirsiniz. Yönetici hesabından girmedikleri için de yönetici olarak başlatılması gereken hiç bir uygulamayı (anakart ve işlemci uygulamaları dahil) başlatamazlar.

Microsoft "burada" her oturum sonrası ayarları sıfırlanan bir oturum kullanıcısı yaratmayı açıklamış. Bu yönergeleri takip ederseniz kullanıcılar oturumlarını kapattıklarında her şey sizin ilk ayarladığınız şekle döner.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı