Oyunlar harici AMD ekran kartıyla açılmıyor

Ltf19

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Radyoloji Teknikeri
Herkese merhaba,

Benim HP Pavilion g6-1305st model dizüstü bilgisayarım var. Hemen hemen 1.5 senedir bilgisayarım oyunları dahili ekran kartı ile açmıyor. Bir türlü bu sorunu çözemedim.

(Bu kısım hikaye kısmı)
"Bunu nereden biliyorsun" diyebilirsiniz, şöyle açıklayayım; bu sorunu yaşadığım en başlarda gözle fark edilir derecede FPS düşüşü yaşadığımı fark ettim ama o zamanlar fazla uğraşacak zamanım yoktu okulda sınavlarım vardı devamlı ötelemek zorunda kaldım bu sorunu daha sonra okul bitti bu sefer KPSS'ye çalışmaya başladım en son o da bitti ve en sonunda Technopat Youtube kanalında satın alma videosunu gördüğüm https://www.humblebundle.com'dan Middle-earth: Shadow of Mordor oyununu aldım oyunu açtım zaten çok bi beklentim yoktu yüksek FPS alacağıma dair oyun açıldı bakalım hangi ekran kartı gözüküyor diye ayarları açtım Display Adapter kısmında İntel(R) HD Graphics 3000 yazıyordu ve başka bir kart da gözükmüyordu. Artık kesinlikle eminim dedim.

Ekran kartı sürücüsünü güvenli modda DDU ile silip temiz bir şekilde yükledim olmadı. Bir türlü olmadı.

Bu arada aygıt yöneticisinde de ekran kartımın ismi doğru yazmıyor tam olarak modelini hatırlamıyorum ama normalde ekran kartımın modeli AMD Radeon HD 6xxxM olamsı lazım (Tam hatırlamadığım için "xxx" yadım). Ama AIDA64 de 3 farklı ekran kartı modeli yazıyor bunun nedeni nedir acaba.

Bir de ayriyeten bilgisayarımda sSSDolmasına rağmen yavaş açılıyor ama hem İntel HD Graphics gem AMD ekran kartımın sürücüsünü silince roket gibi hızlı açılıyor.

Dizüstü Bilgisayar Bazı Teknik Bilgileri
İşletim sistemi: Windows 10 64 bit
Dizüstü Bilgisayar Marka Model: HP Pavilion g6-1305st
İşlemci: İntel i5 2450M
RAM: 6 GB

Bazı Resimler...

Middle-earth: Shadow of Mordor

Adsız.png

AMD Catalyst Control Center - Donanım bilgileri

AMD Catalyst Control Center - Donanım bilgileri.png

AMD Catalyst Control Center - Yazılım bilgileri

AMD Catalyst Control Center - Yazılım bilgileri.png

Aygıt Yöneticisi

Aygıt Yöneticisi.png

AIDA64 AMD ekran kartı bilgileri

AIDA64 AMD ekran kartı bilgileri.png

Bilgisayar hakkında bazı bilgiler - 1

Bilgisayar hakkında bazı bilgiler - 1.png

Bilgisayar hakkında bazı bilgiler - 2

Bilgisayar hakkında bazı bilgiler - 2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu yaptığında ekrana görüntü gelmeyebilir ve bazı oyunlar hiç açılmayabilir. Güncel rehber burada:

Recep bey benimki her iki secenektede aynı cıkıyor Intel gösteriyor AMD ekran kartım gözükmüyor.

Yüklü sürücü sürümünüz nedir arkadaşlar? Ekran kartı modelinizi ve Windows sürümünüzü dahi yazmadan çözüm bekliyorsunuz.

Recep abi benim Windows 10 kurulu şu an 8'de ekran kartını kullanabiliyordum fakat Intel'den daha kötü FPS veriyordu. Windows 10 geçince DxDiag'da ekran kartları 2'ye ayrıldı oluşturucu ve ekran olarak oluşturucuda AMD gözüküyor fakat oyunları ne yaparsam yapayım AMD ile açmıyor Intel açıyor sadece. Grafik ayarlarından performans ayarlarına kadar her şeyi yaptım fakat olmadı. Otomatik Intel ile açıyor ayarlamama rağmen. Ekran kartı sürücü sürümüm şu an 15.301.1901. AMD Radeon HD7600M.

Maalesef bu ekran kartları için AMD sürücü desteğini kestiğinden dolayı pek şansınız yok:

Sürücü olsa bile bu GPU'larla artık oyun oynamak pek mümkün değil açıkçası. Yani sizinki her açıdan çıkmaz sokak.

Kurdum abi Windows 10'da oyunları yine açmıyordu hepsini Intel ile açıyordu. Ben de geri 8'e döndüm fakat yapacak bir şey yok sanırım çünkü AMD ile açarken tekrar FPS düşüşü oluyor. Intel daha iyi FPS veriyor garip bir şekilde :D.

Geri
Yukarı