Prime B450M-K II Sıvı soğutma pompası CHA_FAN'a takılır mı?

froob42

Hectopat
Merhaba, anakartım Prime B450M-K II sıvı soğutmamdaki pompa kablosunu anakarttaki CHA_FAN kısmına takarsam bir sıkıntı olur mu? Çünkü radyatördeki fanlar çok hızlı çalışıyor, BIOS'tan ayarlayamıyorum. Onlar CHA_FAN'a takılı bende CPU fana takılı olan pompa kablosunu CHA_FAN'a takıp radyator kablosunu da CPU fana takmak istiyorum ki BIOS'tan fan hızlarını kontrol edebileyim. Böyle yaparsam sıkıntı olur mu?

BIOS'ta CHA_FAN (chasis fan) pinlerine bağlı fanların hızını da kontrol edebiliyorsun, CPU fanına özel bir şey değil o.

Sıvı soğutucuna taktığın fanların kablosu kaç pin?

Kusura bakmayın geç gördüm şöyle söyleyeyim sıvı sogutmanın 2 tane fanı var bu iki fanın kablosunuda ortak bir kablo yapmıslar yani 4 pinlik 1 cıkıs yapmıslar. Bende 3 başlı coklayıcı aldım coklayıcıyı CHA_FAN kısmına taktım coklayıcıdada 1 tane 4 pin giriş 2 tane 3 pin giriş vardı sıvı sogutmanın fanlarını 4 pin olana taktım geriye kalan 2 tane 3 pinli olan kablonun 1 tanesini de egzoz fanıma taktım egzoz fanımda 3 pin cıkıslı. Simdilik BIOS'tan ayar yaptım kullanabiliyorum son hızda calısmıyor en azından ama soyle bir sıkıntı oldu BIOS'tan fanları durdurmaya calısıyorum durmuyolar galiba çoklayıcıyı PWM almam gerekiyordu çünkü kasa fanımı durduramıyorum komple az da olsa bir devirde calısıyor. O yüzden 50 dereceye kadar yüzde 60 fan hızına ayarladım sonrasında yavas yavas yüzde 100'e kadar gidiyor sıcaklıga gore suanlık boyle inşallah bir sıkıntı cıkmaz. Pompa kablosunuda CPU fan cıkısı yerine taktım oda 4 pinli bir kablo onun RPM hızını anlayamadım BIOS'ta hep 3000 5000 arası calısıyor düzenlenemiyorda galiba onlar ayarlanamıyor yapamadım onu oyle CPU kablosuna takıp bıraktım sadece fan hızlarını degistirdim.

BIOS'tan fanları durdurmaya calısıyorum durmuyolar galiba
Fanın desteklemesi gerekiyor onun için. Her fanı durduramıyorsun.

BIOS'ta hep 3000 5000 arası calısıyor düzenlenemiyorda galiba onlar ayarlanamıyor yapamadım onu oyle
PWM modunda olduğuna emin misin?

1 tane 4 pin giriş 2 tane 3 pin giriş vardı
Boş olan pin RPM sinyalinin pini, çakışmaması amacıyla yalnızca 1 tanesinde olur.

Fanın desteklemesi gerekiyor onun için. Her fanı durduramıyorsun.

PWM modunda olduğuna emin misin?

Boş olan pin RPM sinyalinin PIN'i, çakışmaması amacıyla yalnızca 1 tanesinde olur.

Bu ürünü satın aldım.
Fan Çoklayıcı Y Pwm Kablosu Splitter 4 Pin Switch 3 Pin 3 Fiyatları ve Özellikleri

Simdi anakartımda 2 tane cıkıs var birisi CPU fan birisi CHA_FAN benim de sıvı soğutmam var ve 1 tane de fanım var. CPU fan kısmına sıvı soğutmanın pompa kablosunu taktım CHA_FAN kısmınada cogaltıcı sayesinde hem kasa fanımı hem de sıvı soğutma radyatör fanlarını taktım çoğaltıcının da 1 tane 4 pin 2 tane 3 pin giriş yeri var. Ben 4 pin girişe radyator fanlarını 3 pin girişede kasa fanımı taktım BIOS'tan da CHA_FAN kısmından kasa fanımı ve radyator fanlarımın hızını ayarayabildim ayarlanıyor. Ama durdurmaya calıstıgımda ise durduramadım orasını anlamadım sadece onlarda su an içi sıkıntı yok, ama bu sıvı soğutma pompası hakkında bir bilgim yok CPU fanda da pompa takılı olduğu için BIOS'ta 3000 RPM gosteriyor ama pompayla RPM ne alaka, onu anlamıs degilim. Bu normal bir şey mi yoksa bunu da ayarlayabiliyor muyuz, bunu anlayamadım sadece. Ve eger ayarlanabiliyorsa sıvı sogutucu pompası kaç RPM olması gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Radyator fanlarımın hızını ayarayabildim, ayarlanıyor ama durdurmaya calıstıgımda ise durduramadım.
0%'e çekince durmuyorsa durduramazsın demektir, yukarıda da belirttim. Fanda zero-RPM özelliği olması gerekiyor durdurabilmen için.
CPU fanda da pompa takılı olduğu için BIOS'ta 3000 RPM gosteriyor ama pompayla RPM ne alaka onu anlamıs degilim, bu normal bir şey mi yoksa bunu da ayarlayabiliyor muyuz, bunu anlayamadım sadece.
Pompada da bir motor var ve her motor gibi bir devir hızına sahip. 3 pin-4 pin olayı da aynı fan mantığıyla işliyor, çünkü pompalar ve fanlar aynı motora sahipler.

Ayarlayabiliyor olman lazım, BIOS'da CPU_fan girişi DC modunda mı yoksa PWM modunda mı kontrol et. Ama tavsiyem uğraşmaman, sıvı soğutma pompalarının sabit bir devirde kalması gerekiyor. %100'de olmasının bir zararı yok.

Geri
Yukarı