Python İle Oyun Programlamaya Başlamak

Inotorious

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Bir süredir programlama dili ve bilgisayar mühendisliği alanına ilgimi yönelttim ve şu anda meslek olarak nasıl olduğunu, bana uygun olup olmadığını araştırıyorum. Gördüğüm hemen her rehberde veya tavsiyede "önce ne için yapmak istediğine karar ver" deniliyor. Benim ilgim siber güvenlik gibi stresin yoğun olabileceği, hataların ciddi sonuçları olabileceği bir alandan ziyade mesela bir oyunun programlama bölümünde çalışmaktan yana.

Şu anda yazılımla alakalı bilgim neredeyse sıfır fakat bugünden itibaren bunu değiştirmek için Python ile en azından yazılımın ne olduğu, nasıl çalıştığı, yeni bir programlama dilinin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. İngilizce açısından herhangi bir sıkıntım yok, zaten eğitim videolarını İngilizce izleyip anlayabiliyorum.

İzlediğim bazı videolarda günlük 2 saat uğraşarak 3 ayda en azından programlama diliyle ilgili genel bir fikir sahibi olup, bir alana yönelecek kadar deneyim elde edilebileceğini söylüyorlardı.

Benim düşüncem ise şimdilik baştan sona bir oyun üretmekten ziyade bir projede veya oyunda programlama kısmında işe girip deneyim elde ederek ileride belki kendi oyunumu yapmak yönünde.

Fakat bunlar son bir hafta içerisinde şekillenen fikirler, bundan öncesine kadar programlamaya hep ön yargılı yaklaşıp "bana uymaz, yaptığım şeyin fiziksel bir karşılığı yok" vs diyerek en ufak bir araştırma bile yapmamıştım. Biraz baktıktan sonra ise aslında mantıksal çalışma şeklinden dolayı ilgimi çektiğini, çalışma imkanının çok geniş olması, bitmeyecek bir meslek olması gibi birçok etkenle ilgimi çekmeye başladı.

Benimle bu konuda deneyimlerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Açıkçası yazılımla ilgili şimdilik bilgim sıfır diyorsan, oyun yazmak ya da bir projeye dahil olup oyun yazılımına yardımcı olmak fikirlerinden uzak dur bence. Elbette yine hedefin bu olsun ama burası için alman gereken bir hayli yol var. Daha yolun başındayken ne senin bir ekibe ne de bir ekibin sana faydası olur. Aranızdaki fark inanılmaz açık olacak ve ne sen onların işlerine yarayacaksın, ne de sen onların yaptıklarından bir şey anlayacaksın.

Öncelik yapman gereken algoritma mantığını geliştirmek, programlama dillerinin yeteneklerini anlamak, hangisiyle çalışmak istediğine karar vermek gibi yapılması gereken çok daha temel konular var önünde.

Daha sonra da seçtiğin dilde derinleşmelisin. Hepsinin kendi içerisinde dallandığı bir sürü konu var. Ancak ondan sonra büyük projelerde kendine bir şeyler katabilirsin.

Basit kelime oyunları yaparak başlayabilirsin. Bu şekilde öğrenmen daha kolay olur. Önce Python'nun kendisini kurmalısın. Sonra bir kaynak edinmelisin. Bu bir kitap olur veya görsel kaynak olur, ama mutlaka öğrenebileceğin bir kaynağın olmalı. İlk dersler zaten kelime işlemleri olur. İlk bilgisayar oyunları da kelime oyunlarıymış. Mesela bir tanesinin adı "Teatime"dı. Oyun İngilizce yönlendirmelerden ibaret. ("Sağa dön, sola git, kapıyı aç, gibi") Sende buna benzer bir kelime oyunu ile başlayabilirsin. Kendi ilgi alanında uğraşman seni teşvik eder.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı