Python projeyi kütüphaneler ile nasıl paylaşırız?

Potatox

Hectopat
Daha fazla  
Elimde basit bir proje var ve bazı kütüphaneleri kullanıyor. Ben bunu diğer insanların kullanabilmesi için paylaşmak istiyorum lakin gereken kütüphaneler herkeste kurulu olmadığı için proje çalışmıyor. Nasıl projeyi kütüphaneler ile export edebilirim ya da paylaşabilirim?

- requirements.txt kullanarak başkalarının hızlı bir şekilde indirmesi için seçenek oluşturursun.
- Venv olarak direkt paylaşırsın insanlar oradan çalıştırır.
- PyInstaller ile EXE'ye çevirirsin.
- Kod içinde try, except blokları ile kütüphane import edersin. Module Error aldığında da except bloğunda pip install komutu çağırırsın.
- İndirdiğin kütüphanelerin klasörlerini pip klasöründen direkt proje dizinine taşıyabilirsin ve böyle paylaşabilirsin.
Bir sürü yöntemi var. Hangisi senin senaryona uyarsa kullan. Uymuyorsa benzerlerini üret.

@özgün deniz güzel bir şekilde anlatmış. Ben de sonrasında sorun çıkmaması için bilgilendirme amaçlı olarak şunu eklemek isterim: Kullandığınız kütüphanelerin lisanlarını inceleyiniz. Eğer ki github gibi bir yerde açık kaynaklı olarak paylaşacaksanız, kullandığınız kütüphanelerin lisanlarının ihlal edilmesi durumunda başınız ağrıyabilir.

@özgün deniz güzel bir şekilde anlatmış. Ben de sonrasında sorun çıkmaması için bilgilendirme amaçlı olarak şunu eklemek isterim: Kullandığınız kütüphanelerin lisanlarını inceleyiniz. Eğer ki GitHub gibi bir yerde açık kaynaklı olarak paylaşacaksanız, kullandığınız kütüphanelerin lisanlarının ihlal edilmesi durumunda başınız ağrıyabilir.

Peki teşekkürler bilgilendirmeniz için

- requirements.txt kullanarak başkalarının hızlı bir şekilde indirmesi için seçenek oluşturursun.
- Venv olarak direkt paylaşırsın insanlar oradan çalıştırır.
- PyInstaller ile EXE'ye çevirirsin.
- Kod içinde try, except blokları ile kütüphane import edersin. Module error aldığında da except bloğunda pip install komutu çağırırsın.
- İndirdiğin kütüphanelerin klasörlerini pip klasöründen direkt proje dizinine taşıyabilirsin ve böyle paylaşabilirsin.
Bir sürü yöntemi var. Hangisi senin senaryona uyarsa kullan. Uymuyorsa benzerlerini üret.

Tamam ilk fırsatımda deneyeceğim aslında bu venv muhabbetinin bayağı duydum okudum ama tam anlamadım biraz daha üstüne gitmem gerek yeni sayılırım zaten Python'da.

Peki teşekkürler bilgilendirmeniz için

Tamam ilk fırsatımda deneyeceğim aslında bu venv muhabbetinin bayağı duydum okudum ama tam anlamadım biraz daha üstüne gitmem gerek yeni sayılırım zaten Python'da.

Docker ile Container'a alabilirsin. Mikroservis öğrenmen açısından da çok güzel olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı