R5 1600 sistem görüntü vermiyor

TAHİR6135

Yoctopat
Daha fazla  
merhaba.

• AMD Ryzen 5 1600 işlemci.
  • Corsair 3000 MHz DDR4 RAM.
  • ASUS TUF Gaming Plus II anakart.
  • Sapphire RX580 4 GB ekran kartı (rizer takılı)
  • Monitör Monster Aryond A32.

Yaşadığım sorun cok canımı sıkıyor. daha önce ASUS A320M anakart vardı ve böyle bir sorun yoktu.
Sistemi açmak için güç tuşuna bastığımda PC'de her şey normal calısıyor, klavye ve fare ısıkları yanıyor, 5 saniye sonra onlar sönüyor ve kasa normal calısmaya devam ediyor ancak sisteme görüntü gelmiyor. Reset atma tuşuna uzunca basıp bırakınca tekrar sistem başlıyor ve açılıyor. Ancak bu sorunu sürekli yapıyor.

Windows 11 yüklü, sistem açıldıktan sonra hiçbir sorun olmadan kullanabiliyorum.

1. BIOS'u sıfırladım.
2. XMP devre dışı bıraktım.
3. Boot ayarlarını değiştirdim.
4. Ekran kartını hdm ile bağladım.
5. RAM'leri farklı MHz'lerde calıstırdım.
6. Komple format attım.

Bunların hiçbiri işe yaramadı. 7 yıllık bilgisayar bilgim var, bilgi işlem olarak da 4 senedir calısıyorum ancak ne yaptım ise çözemedim. Bana bir yardım edebilecek birisi var mı? Neden yapar bunu? Bazen yeniden bailatınca da geri açmıyor, sistemi yine resetlemem gerekiyor.

Sistemde 2 adet M.2 SSD var; biri M.2 slotunda, diğeri PCI-Express X4 slotuna bağlı. 5 adet de sabit disk var, onları söküp de denedim onu da belirteyim.

Ekran kartı hariç tüm sistem yeni toplandı ve garantili.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arıza için LED yok maalesef anakartta bizer de bulamadım takacaktım

Artı işlemci sorunlu olsa A320M kartta da yaprdı bunu ama
bir de ramde sorun olsa reset atınca da calısmaması gerekmiyor mu sistemin

Son düzenleme:
Buna benzer arızada anakart üzerindeki kondansatörlerden 3 tanesi değiştirdikten sonra düzelmişti. Bence imkânınız varsa başka bir anakartta deneyip sonuca bakın.

Haklısınız olabilir en kötü ihtimalle anakartı iade edip değişim iseyebilirim yada garantiye gönderebilirim cünkü sistem daha 1.5 aylık bi sistem
Hiç uğraşamayın direkt iade edin edemiyorsanız değişim isteyin.
Bu gibi sorunu genelde termal macun temizledikten sonra yaşıyorum
(her değişimde olmamak şartıyla) 3 defa uzun bip sesinin geldiği de oluyordu.
Genelde BIOS resetleyince düzeliyordu eğer parçada sorun varsa uğraşmaya değmez.
Sonuçta başınız ağrısın diye para vermediniz.

Hiç uğraşamayın direkt iade edin edemiyorsanız değişim isteyin.
Bu gibi sorunu genelde termal macun temizledikten sonra yaşıyorum
(her değişimde olmamak şartıyla) 3 defa uzun bip sesinin geldiği de oluyordu.
Genelde BIOS resetleyince düzeliyordu eğer parçada sorun varsa uğraşmaya değmez.
Sonuçta başınız ağrısın diye para vermediniz.
valla kardeşim haklısın allahtan elim A320M halen var da bilgisayarsız kalmıcam garantiye göndericem kartı değişim isticem

Yeni konular

Geri
Yukarı