R5 3500 sistemde Valorant için Secure Boot aktif edilmeli mi?

omerkombat545

Hectopat
Daha fazla  
Valorant için Secure Boot ayarlarını yapmaya çok korkuyorum. Herkesin yaşadığı kronik sorunu ben de yaşamak istemiyorum. Geçmişte bilgisayarımda sayısız donanımsal hataya sebep oldum. Çocukluğumdan beri ailem bu konuda artık hassaslaştı. Kendi ekonomik gücüm ne garantinin servis parasını ödeyebilir, ne de herhangi bir parçayı yeniden satın aldırabilir. Şimdi size kısaca sormak istiyorum, bu donanım parçalarının bulunduğu bilgisayarımda Windows 11 kurulu. Herkesin yaşadığı gibi Valorant açmaya çalıştığımda, şu hatayı alıyorum (resim ektedir). Çözümü belli, fakat sizce Secure Boot'u ne yapayım? Açayım mı? Sorunu yaşar mıyım? Yoksa BIOS'umu şu an için en güncel olan B450M S2H F64a sürümüne mi güncellemeliyim? Artık gerçekten çok bunaldım bu sorundan ve bir an önce kurtulmak istiyorum.

Dipnot: Recep Baltaş'ın YouTube'daki Gigabyte B450M S2H anakartıyla ilgili tüm videolarını izledim. UEFI'den bahsetti ve ekran kartımın UEFI desteklediği görünüyor. GPU-Z programından da kontrol ettim. Ancak, video yorumlarında sorun yaşayanları görünce, yine en mantıklı olanı buraya soru sormak oldu.

Bilgisayarımın tüm iç donanımları aşağıdadır.
  • Anakart: Gigabyte B450M S2H.
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3500 3.6GHz 16MB önbellek 6 çekirdek AM4 işlemci.
  • RAM: Corsair 8 GB Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM (2 adet)
  • Ekran kartı: Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC 6 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.
  • Depolama: Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD.
  • Kasa: Corsair Carbide serisi SPEC-05 550W 80+ USB 3.0 siyah mid Tower kasa.
  • Sistem montaj hizmeti: İtopya sistem montaj hizmeti (1 adet)
  • Güncel anakart Gigabyte B450M S2H BIOS sürümü: F62.

ekran-goeruentuesue-2022-11-18-222713-png.1577369

Son düzenleyen: Moderatör:
Fazla endişe etmişsiniz, TPM ve Secure Boot açıp CSM kapatın yeter. Bir şeyin patlayacağı yok.
lolololololo-png.1236261

Hocam merhaba öncelikle, resim bana ait değil. Sadece aynı sorunu yaşadığım için örnek olarak ekledim. Herkesin System Mode: Setup yerine User, Secure Boot Mode ise Custom gözüktüğünü gördüm fakat benim Secure Boot Mode kısmında Custom yerine Standart yazıyordu. Secure Boot'u disabled'dan active'a çevirdim ve kaydettim. Daha sonra msconfig'a gittim ancak önyükleme hala kapalı olarak gözüküyordu. Birileri önce Standart'ı Custom'a alın, sonra Custom'dan Standart'a tekrar alın şeklinde bir işlem yapılması gerektiğini söylemişti. Bu işlemi yapanların bazılarının görüntüsü tamamen kaybolmuştu, bu yüzden ben de bu noktada takıntılı hale gelmiştim.

Geri
Yukarı