R5 5600 sistemde Windows 11 nasıl hızlandırılabilir?

akifdk

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair 2x8 16gb cl16 3200mhz
SSD veya HDD modeli
KIOXIA EXCERIA Pro 1TB SSD NVMe 4.0 M.2 7300/6400
Ekran kartı
Sapphire RX580 8GB
Anakart
GIGABYTE B550M Gaming
İşlemci
Ryzen 5 5600
Windows 11 Home kullanıyorum.
Bilgisayarımı hızlandırmak ve kullanımlarını düşürmek istiyorum, ne yapmalıyım?
Debloat gibi şeyler duydum, ancak nasıl yapıldığını bilmiyorum.
NTLite ve Windows 10/11 performance Edition gibi işletim sistemleri varmış, güvenli midir? Kullanmalı mıyım?

Böyle bir sistemle zaten gayet stabil ve hızlı olması lazım anlamadım amacını.
Bende aynı şeyi düşünüyorum.
Bilgisayarım gayet hızlı ancak windowsu yeni kurdum ve çok fazla gereksiz uygulama var.
Bunları kaldırmanın bilgisayarı hızlandırıp kullanımlarını düşüreceğini düşünüyorum, yanılıyor muyum?

1700857220940.png

Örnek olarak bunları gösterebilirim.

Bilgisayarım gayet hızlı ancak windowsu yeni kurdum ve çok fazla gereksiz uygulama var.
Bunları kaldırmanın bilgisayarı hızlandırıp kullanımlarını düşüreceğini düşünüyorum, yanılıyor muyum?

Eki Görüntüle 2029454
Örnek olarak bunları gösterebilirim.
Aslında bu uygulamaların çoğu kurulu bile değil. Reklam gibi düşünebilirsiniz bunları, sağ tıklayıp kaldır diyin.

Çoğu uygulama Windows tarafından reklam amaçlı gösterilen kısayollar. Programlara girerek boyutlarından yüklü olmadıklarını anlayabilirsin. Örneğin Solitaire, Clipchamp gibi uygulamalar yüklü değil orijinalde, sen tıklayıp onay verirsen yüklenir. Programlara girip işine yaramayanları tek tek kaldır.

Aslında bu uygulamaların çoğu kurulu bile değil. Reklam gibi düşünebilirsiniz bunları, sağ tıklayıp kaldır diyin.
Çoğu uygulama Windows tarafından reklam amaçlı gösterilen kısayollar. Programlara girerek boyutlarından yüklü olmadıklarını anlayabilirsin. Örneğin Solitaire, Clipchamp gibi uygulamalar yüklü değil orijinalde, sen tıklayıp onay verirsen yüklenir. Programlara girip işine yaramayanları tek tek kaldır.
Bilgi için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı