R7 5700X işlemci, 360mm sıvı soğutma ile 70 dereceye ulaşıyor

BenDaichi

Picopat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury Beast DDR4 2x8 3600 Mhz
Ekran kartı
PNY GeForce RTX 3080 10GB
Anakart
Asus ROG STRIX B550-F Gaming
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700X 3.40GHz
Merhaba...

İşlemci olarak Ryzen 7 5700X.

Soğutucu olarak Cougar Aqua 360 mm sıvı soğutucu kullanmaktayım.

Fakat son 1-2 aydır havaların ısınması nedeniyle boşta bile 60-70 derecelerde geziniyor.

En tarafta Lian Li bora digital 3x120 mm fan kullanıyorum 1 adette egzoz fanım mevcut.

İşlemci ısındıkça Asus'un yazılımı Armoury Crate fan hızlarımı arttırarak Turbo moduna geçiriyor. Bu kadar hava sürkilasyonu varken bu kadar ısınması beni farklı sebepler mi var diye düşündürüyor. CPU kullanımı Max %20 oluyor. Virüs bulaşma ihtimalini düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba...

İşlemci olarak Ryzen 7 5700X.

Soğutucu olarak Cougar Aqua 360 mm sıvı soğutucu kullanmaktayım.

Fakat son 1-2 aydır havaların ısınması nedeniyle boşta bile 60-70 derecelerde geziniyor.

En tarafta Lian Li bora digital 3x120 mm fan kullanıyorum 1 adette egzoz fanım mevcut.

İşlemci ısındıkça ASUS'un yazılımı Armoury Crate fan hızlarımı arttırarak Turbo moduna geçiriyor. Bu kadar hava sürkilasyonu varken bu kadar ısınması beni farklı sebepler mi var diye düşündürüyor. CPU kullanımı Max %20 oluyor. Virüs bulaşma ihtimalini düşünüyorum.

Macun yenilemesi yaptınız mı işlemciye. 30 derece fark ediyor bazen.

Birkaç sebepten olabilir.
1- Macun yenilemesinde baloncuk (Hava boşluğu) olabilir. Macun az ya da fazla sürülmüş olabilir.
2- Sıvı soğutma pompası işlevini yerine getiremiyor olabilir.
3- İşlemci üzerindeki ısı sensörü bozuk olabilir.
4- Isı yönetimi ve OC ayarları sorunlu olabilir. (Bu seçenek temiz format gerektirir ve BIOS ayarlarının sıfırlanmasını gerektirir.)

Cpu over temperature error hatası alıyormuşum bios'a girerken gördüm acaba pompanın bir şeylerini mi bozdum diyorum ?

Baştan termal macun sürdüm pompa kablolarına falan baktım işlemciyi söküp temizledim şimdi stabil sıcaklıklara ulaştı tekrardan. Oyun performanslarına bakıcam artık

Güncelleme olarak yazıyorum.

Sıvı soğutucum bozulmuş servise gitti geldi şimdi 35 derece boşta sürekli performansta 70 dereceyi zor buluyor bench dahil.

Diğer bir sorun ise virüs vardı stok soğutucu almak durumun da kaldım servisteyken sıcaklıklar stok ile 80 derece de falan geziyordu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı