R7 5700X - RTX 3070 sistemde düşük GPU kullanımı

moltist

Centipat
Daha fazla  
Merhaba.
Şu an bende yaklaşık 1 buçuk ay önce almış olduğum içinde RTX 3070 bulunan bir sistem var. Yaklaşık 1 hafta öncesine kadar FPS değerlerim iyiydi fakat son 1 haftada FPS değerlerim görmesi gereken minimum FPS değerini maximum FPS değeri olarak göstermeye başladı, aynı zamanda işlemcim Ryzen 7 5700X yani darboğaz yapan bir işlemciyede sahip değilim. NVIDIA Denetim Masası'ndan DSR'ı 2X seviyesinde açmama rağmen bile GTA 5'te en yüksek ayarlarda GPU kullanım oranım yüzde 90ı zar zor buluyor ve normalde 140 FPS üstü almam lazım iken 70-90 arası alıyorum, ya da Warzone 2.0 oynarken GPU kullanımım yüzünden 60 FPS'ye kadar düşüyorum ve bu durum beni rahatsız ediyor. Windows 10 kullanıyorum ve şu an sürümüm güncel, ekran kartı driverıda güncel, PSU ise 700W yani yeterli bir güç oranı fakat çözemedim ne olduğunu bana yardım edebilir misiniz?

1685829130846.png

Bu da oyun içi görüntü.

Not: Oyunu oynarken bazen GPU kullanımım yükseldi ama FPS değerlerim yine aynı aralıktaydı.

GTA V, Warzone 2.0 da optimizasiyon özürlüsü oyunlar. Normal olur düşük GPU kullanımı. Genelde çözümü eski sürücü kurmak, biosunu güncellemen veya işletim sistemini güncellemekle buluyor.

GTA V, Warzone 2.0 da optimizasiyon özürlüsü oyunlar. Normal olur düşük GPU kullanımı. Genelde çözümü eski sürücü kurmak, BIOS'unu güncellemen veya işletim sistemini güncellemekle buluyor.

Battlefield 1'de Full ayarlarda açtım.

1685830999419.png

Bu FPS normal midir?

1685830999419.png

Bu FPS normal midir?

Şimdi de Valorant'a girdim GPU kullanımı yüzde 50'lerde ve 340 üstü alamıyorum.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 1806050

Bu FPS normal midir?

Şimdi de Valorant'a girdim GPU kullanımı yüzde 50'lerde ve 340 üstü alamıyorum.
Valorant'ta Bir CPU Oyunudur. CPU kullanımı GPU'yu geçer genelde.

Gayet normal geldi bana. Daha detaylı araştırma için Cinebench r23 ile cpu'yu, 3DMark ile de GPU'yu test et.

Oyunlar da grafik ayarlarını arttırırsan gpu kullanımın artar. Ancak oynadığın oyunlar genel de cpu işleyen oyunlar. Güncelleme geldiysr kartına o yüzden olabilir DDU ile grafik kartının driver sil tekrardan kur

Yeni konular

Geri
Yukarı