R7 5800X 91 dereceyi görüyor

Sourcity

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar sistemimi revize ettim fakat işlemcim ( Ryzen 7 5800X ) boştayken 47-55 arasında geziyor minimum47 derece gördüm. Herhangi bir Oyun'a girdiğim zaman çok kısa sürede 80 üzerine çıkıyor ve Max 91 dereceyi gördüm. 85-90 arası gidip geliyor. Herhangi bir kapanma sorunuyla karşılaşmadım fakat bu işlemcinin yüksek ısıda çalıştığından rahatsızım. Buna benzer konuları inceledim ve metotları uyguladım ama hala düzelmedi soğutucumdan şüpheleniyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Ekipman.
İşlemci AMD Ryzen 7 5800X.
Anakart MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi
RAM corsiar Vengeance RGB Pro sl 16 GB 3600MHz.
İşlemci soğutucu Scythe kotetsu mark II.
Kasa Corsair 400D tempered glass mid-Tower ATX.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD'yi de hava soğutma kurtarabilir, AMD işlemciler de ısınmaz termal çözüm yeterli olduğu zaman. Güç tüketim ortalamaları Intel'den daha düşük Ryzen ailesinin kendi rakipleri arasında.
Hava soğutmanın verimliliği kullanığı kasanın fan sayısı fanların konumu fanların çapı hızı ve kasa içinde dolaşan soğuk havanın kuvveti ısınan havanın ne kadar sürede ne kadar kuvvetli atıldığına ayrıca kullandığı termal macunun iletkenlik katsayısına bağlıdır.Her halükarda amd işlemciler ve ekran kartları için yüksek sıcaklık sorun değil kabul edilebilir üreticiye göre.

Eğer üst kısma takacaksan Artic gibi kalın radyatörlerde en az 6.5cmlik yer olması gerekiyor. Bunu şöyle ölçüyorsun, üstteki radyatörü takacağımız yerden itibaren anakartın mosfedlerine kadarki yerin uzunluğu. Soğutucusuna göre değişiyor, kullandığın RAM'lerin profiline göre değişiyor. Lakin kasanın önüne koyarım dersen genelde problem olmuyor orası. Uymayanı az çıkar gibi. Önden montajın dezavantajı içeriye radyatörden çıkan havanın geliyor olması. Ha bu çok ısıtmaz mı dersen, radyatör direk dışarıdan serin havayı alacağı için yukarıdan konumlandırmaya göre daha az ısınacaktır. Ama kasa içi duruma göre biraz daha ısınabilir. Onu hesaplamak çok zor. İki şekilde montajı söz konusu. Ama Artic 280 alırsan üstte uymaz diye düşünüyorum, çünkü bende var hatta sendeki kasanın 5000D modeli var. Ben takamadım sen 4000D'de içten tepeye kesin takamazsın. Ama öne takarsın diye düşünüyorum. Yine de araştır, 280'lik yerine 240lık başka soğutucuda bakabilirsin.
Evet öyle gözüküyor sanırım 240lık bir model bakacağım. 240 lık bir öneriniz var mıdır acaba ?

Evet öyle gözüküyor sanırım 240lık bir model bakacağım. 240 lık bir öneriniz var mıdır acaba ?
Bir şey diyemiyorum maalesef. Bende araştırdım biraz, TLP arkadaşın önerdiği 240lık fena durmuyor ama bizim işlemci için yeterli gelir mi bilemiyorum. Bir örnek testine rastlamadım. Alırsanız sonuçları paylaşırsan sevinirim, bana fikir olur. :D Bendeki Artic 280 satarsam kasa küçültmeye geçeceğim için belki bende o 240lığı alırım duruma göre. :))

Aynı işlemciyi Dark Freezer x124 gibi dandik bir soğutucuyla kullanıyorum 😀.
Masaüstünde 40, oyunlarda 50-60, render alırken 70 derecelerde çalışıyor.
Corsair Carbide Spec-05
MSI Gaming X 2070 SUPER
AC Valhalla ektedir.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2022-03-17 124145.png
    Screenshot 2022-03-17 124145.png
    217,7 KB · Görüntüleme: 23
  • Screenshot 2022-03-17 142414.png
    Screenshot 2022-03-17 142414.png
    58,2 KB · Görüntüleme: 24

Geri
Yukarı