R9 290 Isınma Sorunu

xakah

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba;

Sorunuma çözüm bulabilmek adına buraya üye oldum. Sorunum şu;

Yaklaşık bir sene önce topladığım bir kasam var. 2 hafta kadar önce de şu şekilde bir sıkıntı yaşamaya başladım. Pc'yi ilk açtığım zaman işlemci de dahil olmak üzere ekran kartım anormal bir şekilde ısınmaya başlıyordu hem de hiç bir uygulamayı açmamışken.

1.png

Bu sorunun ilginç bir yanı da pc' yi her açtığım zaman gerçekleşmemesiydi. Açıldığında değerler normal olsa bile youtube'dan video izlemeye başladığım zaman ekran kartının ısısı 1-2 dakika içinde 90 derece civarına ulaşıyordu. Dolayısıyla oyun filan açmaya cesaret edemiyorum. Sorunun yazılımsal olacağını düşünerek biraz araştırma yaptım. Cpu'nun ısınma probleminin kaynağı "svchost.exe" adlı dosyaymış, bu sorunu çözdüm fakat ekran kartındaki sıkıntı hala devam ediyor.

İnternette biraz araştırdım fakat tam olarak bu sorunu yaşayan biriyle karşılaşamadım. Genel tavisyelere uyarak;

-Format attım. (ssd' de windows' tan başka kurulu birşey yok, ne olur ne olmaz diye hdd' yi de temizledim. Bilgisayar bomboş şuan.)
-Bios' u güncelledim.
-Sürücüler güncel.
-Hem gpu hem de cpu' nun termal macunlarını yeniledim, ayrıca kasa içindeki kablo düzenini iyileştirdim, hava akışı eskisinden daha iyi.
- Ekran kartının fanını kontrol ettim, çalışıyor. Msi afterburner' la da fan ayarlarını yükselttim ve düşürdüm, gayet duyarlı, fanda bir sıkıntı gözükmüyor.

Aklıma gelen ve emin olmadığım için yapmadığım tek şey ise, kullandığım vga-hdmi dönüştürücüyü değiştirmek. Bu parçada olan bir arızanın ekran kartına bu derece bir etki edip etmemesinden emin olamadığım için henüz bu konuda birşey yapmadım.

Bu değerler sadece youtube'da video izlerken oluşan anormal değerler;

J6NpP5.png

Dediğim gibi yaklaşık iki haftadır bu sorunla uğraşıyorum ve sorunun kaynağını hala bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Powercolor r9 290 bf4 edition
Amd fx x6 6300
Asus m5a97 r2.0

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba;

Yaklaşık 2 hafta önce ekran kartını teknik servise yolladım ve gpu' da sorun olduğu, bunun da tamiri olmadığı ve para iadesi olacağı söylendi. Ben de doğal olarak yeni bir ekran kartı bakıyorum.

Msi r9 390 yada sapphire r9 390 düşünüyorum. Fx 6300 işlemcim var, darboğaz yaşar mıyım? Ya da önerebileceğiniz başka bir şey var mı? Bu arada 750 watt psu kullanıyorum.

Teşekürler

Herkese merhaba;

Yaklaşık 2 hafta önce ekran kartını teknik servise yolladım ve gpu' da sorun olduğu, bunun da tamiri olmadığı ve para iadesi olacağı söylendi. Ben de doğal olarak yeni bir ekran kartı bakıyorum.

Msi r9 390 yada sapphire r9 390 düşünüyorum. Fx 6300 işlemcim var, darboğaz yaşar mıyım? Ya da önerebileceğiniz başka bir şey var mı? Bu arada 750 watt psu kullanıyorum.

Teşekürler

Ayırdığınız bütçe ne kadar? 4 GBlık modelleri geliyormuş, süper f/p oranına sahip olacaktır. Tahminime göre 290 dolar gibi bir fiyattan satarlar 4lük 390ları.

Darboğaza gelirsek bir miktar mutlaka olacaktır. Özellikle çizim çağrısı açısından ağır yük getiren oyunlarda. DirectX 12 bu duruma biraz iyileşme getirecek-teorik anlamda- ama oyunun DX12 desteklemesi yetmiyor.

Darboğaz yaşarsınız muhtemelen. GTX960, R9 380 gibi kartları tercih edebilirsiniz veya işlemci ve anakartınızı da değiştirebilirsiniz.

Işlemci, anakart değişimi şu an için pek mümkün değil ne yazik ki benim açımdan. 290 x için ne diyorsunuz?

Ayırdığınız bütçe ne kadar? 4 GBlık modelleri geliyormuş, süper f/p oranına sahip olacaktır. Tahminime göre 290 dolar gibi bir fiyattan satarlar 4lük 390ları.

Darboğaza gelirsek bir miktar mutlaka olacaktır. Özellikle çizim çağrısı açısından ağır yük getiren oyunlarda. DirectX 12 bu duruma biraz iyileşme getirecek-teorik anlamda- ama oyunun DX12 desteklemesi yetmiyor.

Benim kart faturada 1100 tl civarı bir fiyatta. Üzerine 300-400 tl koymayı düşünüyorum. 4 gb ların çıkması ne kadar sürer acaba? Olursa onu da düşünebilirim. Bir de 290 x ile sorun yaşar mıyım? O da istediğim fiyat aralığında.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı