R9 3900X RTX 3070 sistemde CS:GO GPU kullanımı düşük

İşletim sistemi
Windows 10

Emre Demir 34

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Sevmediğim Bir Meslek
RAM
24GB 3200Mhz Cl16
Ekran kartı
Gigabyte RTX 3070 AORUS MASTER
Anakart
Gigabyte X570 AORUS MASTER
İşlemci
AMD Ryzen 3900x 4.2Ghz sabit
Sistemim:
Ryzen 3900X - RTX3070 - 24 GB 3200MHz CL16 RAM XMP açık - 280Hz ASUS monitör.

Oyunlar SSD'ye kurulu.

Eğer 4K yüksek ayarlarda oynamıyorsam diğer oyunlarda da böyle. GPU kullanımı %50'leri geçmiyor.
Monitörümün performansını tam anlamıyla alamıyorum hatta arada bir FPS düşmesi yiyorum.

1- Donanımsal olarak hiçbir sorun yok saatlerce kombustor testi yapıyorum başarılı, sorun yazılımsal veya ayarlar ile alakalı.
2- BIOS dahil tüm driverlerım güncel.
3- Unlost ve diğer insanların yaptığı "FPS Boost" videolarını denedim sonuç olumsuz.
4- Darboğaz diyenler olacaktır 3900X bu GPU'ya darboğaz yapmaz, yapmıyor.
5- Forumlarda yazılan çok fazla şeyi denedim (NVIDIA Denetim Masası, kayıt defteri, konsol komutları vs) hiçbir sonuç alamadım

1671294633853.png

1671295140089.png

1671295514181.png

4.2 GHz sabitlersen darboğaz yaşarsın tabii. İşlemciyi sal da adam gibi performans versin.

1080P'de CS:GO ve Valorant gibi işlemci ağırlıklı oyunlarda da düşük GPU kullanımı normaldir. 3900X tekli çekirdek performansı çok iyi değil zaten. 5600X'ün bile gerisinde. Tabii diğer alanlarda daha iyi.

Dediğim gibi bios ayarlarını sıfırlayın. Sıfırladıktan sonra sadece XMP/DOCP ile ramleri hızlandırın. Soputucunuz iyiyse PBO da açabilirsin.

Max frekans 3.8 ben 4.2 OC yaptım. 360mm sıvı soğutma var ısınma sorunu yok.
4.2 GHz sabitlersen darboğaz yaşarsın tabii. İşlemciyi sal da adam gibi performans versin.

1080P'de CS:GO ve Valorant gibi işlemci ağırlıklı oyunlarda da düşük GPU kullanımı normaldir. 3900X tekli çekirdek performansı çok iyi değil zaten. 5600X'ün bile gerisinde. Tabii diğer alanlarda daha iyi.

Max frekans 3.8 ben 4.2 OC yaptım. 360mm sıvı soğutma var ısınma sorunu yok.

Reisim mininum performansı 3.8 GHz. Maximumu yani tekli çekirdek maximumu 4.6 GHz. Yani sen overclock değil underclock yaptın işlemcine. Performansını kıstın.

Eğer gerçekten overclock yapacaksan tüm çekirdekleri 4.6 GHz'ye sabitle. Soğutucun iyiymiş zaten. Silicon da kaliteli çıkarsa sorun yaşamazsın ama dediğim gibi yukarıda dediklerimi yap işlemci tam performansta çalışsın önce öyle bir dene.

Merhaba, tahminlerime göre 4k bir monitörünüz var. Bunun sebebi CS GO da oyunların işlemci kullanımıdır GPU kullanımınızı CPU'nuz belirler bu yüzden CS GO da bu değerler gayet normaldir. Diğer oyunlarda bu ekran kartı 4k performans için üretildiği için GPU kullanımınız %100 e varabilir ancak 1080p gibi çözünürlüklerde GPU kendini zorlamaz.

Eğer CPU'nuzun underclock kaldırırsanız ve GPU'nuzu ayarlarsanız CS GO GPU kullanımı 75 80 olur ve inanın CPU'nuzu frekansını sabitlemek overclock yapsanız bile performansı düşürür

Son düzenleme:
İşlemciyi default moda alsam bile 3.8 minimum 4.2 Max Boost 1.25v ile çalışıyor. Ben voltajı 1.18 düşürüp ısıyı azaltıp. Stabil şekilde sabitledim. İşlemci kaynaklı bir sorunum yok attığım görsellere bakarsan darboğaz yok işlemci kullanımı %20-%10. 5GHz de yapsam pek bir fark olmayacak.

Monitörüm 1080p - 280Hz FPS oyunlarımı onunla oynuyorum. Harici 4K TV var hikaye offline tarzı oyunlarımı onunla oynuyorum. Evet çok haklısın benim amacım da ekran kartının kendini zorlayıp hiç yoktan 280Hz sabit FPS verebilmesi.

++ İşlemciyi defaulta çektim yeniden başlatıp CS:GO'yu test ettim sonuç yine aynı. Sadece 5-10 derece işlemci sıcaklığı arttı. 3.8-4.2GHz arasında gidip geliyor.

CPU frekans sabitlemenizi kaldırın ve performansına bakın GPU ayar uygulamanızın ve CS GO ayarlarını özenle ayarlayın eğer devam ederse CPU'nuzu satıp R5 5600x tercih edebilirsiniz (ben de 5600x kullanıyorum) CS GO da GPU %50 olması garip ancak doğru ayarlarla düzelte bilirsiniz gibime geliyor

Geri
Yukarı