Rasberry Pi Pico C dili için program önerisi

Mahmut_ER34

Decipat
Merhaba, Pi Pico seti sipariş ettim ve Arduino IDE ile C dili kullanılabiliyor ama çok yavaş çalışıyor. Zaten Python kullanmama nedenim hesaplamalarda ki hız farkından dolayı. Amacım hızla giden araçta engele çarpmadan durdurmak istiyorum. Yani arabalardaki AEB sistemi. Zaten sensör olarak HC-SR04 kullanacağım. Bu yüzden Pi Pico için hangi programı kullanmalıyım?
@Çağan Çelik

Son düzenleme:
İstediğin programı kullanabilirsin. Örneğin Visual Studio Code adlı editörü kullanabilirsin.
Bu videoyu takip edebilirsin: Video.

İstediğin programı kullanabilirsin. Örneğin Visual Studio Code adlı editörü kullanabilirsin.
Bu videoyu takip edebilirsin: Video.
Olmuyor. Denedim ama UF2 dosyası artık oluşmuyormuş. Eski sürüm ise yüklenmiyor. Bunun için linux kurmak gerekiyormuş. Yani Windows'u resmi olarak desteklemiyor. Cevabın için teşekkürler.

VS Code Microsoft'un kendi yazılımı. Windows desteklememesi mantıklı değil. Muhakkak bir hatanız olmalı. Her neyse Raspberry Pi Pico 133 MHz çift çekirdekli ARM Cortex M0+ tabanlı modern bir kontrolcü. Bu bahsettiğiniz projeyi MicroPython ile rahat rahat yapabilirsiniz. Kodunuzu optimize edip yeniden yazmanızı öneririm.
İlle de C veya C++ ile programlamak isterseniz de IDE olarak VS Code öneririm. Google'da "Getting started with Raspberry Pi Pico" diye aratırsanız eğer ilk sırada resmi Raspberry dokümanı çıkacaktır. İlgili PDF içinde C ve C++ programlamak için SDK ve toolchain kurulumları tarif ediliyor. Ayrıca konu ile ilgili video rehberler de bulunabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

VS Code Microsoft'un kendi yazılımı. Windows desteklememesi mantıklı değil. Muhakkak bir hatanız olmalı. Her neyse Raspberry Pi Pico 133 MHz çift çekirdekli ARM Cortex M0+ tabanlı modern bir kontrolcü. Bu bahsettiğiniz projeyi MicroPython ile rahat rahat yapabilirsiniz. Kodunuzu optimize edip yeniden yazmanızı öneririm.
İlle de C veya C++ ile programlamak isterseniz de IDE olarak VS Code öneririm. Google'da "Getting started with Raspberry Pi Pico" diye aratırsanız eğer ilk sırada resmi Raspberry dokümanı çıkacaktır. İlgili PDF içinde C ve C++ programlamak için SDK ve toolchain kurulumları tarif ediliyor. Ayrıca konu ile ilgili video rehberler de bulunabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dediğim gibi uf2 kodu oluşmuyor yoksa herşey sorunsuz çalışıyor. Sanırım SDK güncellemesi gerekiyor veya benim eski bir sürümü kurmam gerekiyor.
Python ile deniyorum ama döngüde biraz yavaş kalıyor ve gerekli zaman olmuyor. Yavaş giderken (50 altı) iken bir problem yok ama.

Dediğim gibi uf2 kodu oluşmuyor yoksa herşey sorunsuz çalışıyor. Sanırım SDK güncellemesi gerekiyor veya benim eski bir sürümü kurmam gerekiyor.
Python ile deniyorum ama döngüde biraz yavaş kalıyor ve gerekli zaman olmuyor. Yavaş giderken (50 altı) iken bir problem yok ama.
Şu sitede, visual studio derleme araçlarını yükleme başlığı altında şu cümle yazıyor:

• pioasm SDK'nın ve elf2uf2 araçlarını yerel olarak oluşturması gerekeceğinden, tam "Windows 10 SDK" paketini yüklemelisiniz . Yüklü öğeler listesinden kaldırmak, Raspberry Pi Pico ikili dosyalarını oluşturamayacağınız anlamına gelir.
tabi site İngilizce dilinde. Tarayıcınızda çeviri özelliği varsa siteye bakmanızı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı