ReviOS'ta ready Boost kullanamıyorum, nasıl aktifleştirebilirim?

• Konuyu başlatan TLPA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 1B

TLPA

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Herkese merhaba,

2 GB RAM'i olan, ekran kartı Intel HD Graphics olan çok eski model bir laptop elime geçti. Kendisine RAM almayı düşündüm fakat 4 GB belleklere 150 lira civarı para isteniyor. Makinada HDD mevcut yani SSD'de almak gerekiyor. Buna da en az 240 GB alacağımı düşündüğümüzde 400 lira gibi bir parayı hiç olan bir makineya harcamam gerekiyor. Bunun yerine makineya sadece internete girebileceği şekilde hafifletilmiş Windows 10 sürümlerinden birisini yükledim, kendisi makineyı bayağı toparladı fakat ihtiyacımız olan çok fazla grafik ve işlemci gücü gerektirmeyen birkaç programda sıkıntı yaşayınca başka bir sürüm bulmak zorunda kaldım. ReviOS adında bir rakibinin olduğunu gördüm ve kurdum. Performans olarak eskisi daha iyiydi fakat ReviOS'ta programlarımız çalıştı. Boştayken 900 MB civarı bir bellek tüketimimiz var, internete Opera ile girdiğimde bellek açısından problem yaşamıyorum.

Bilgisayarı biraz daha rahatlatmak amaçlı elimde bulunan eski ve nano boyuttaki 4 GB flash belleği ready Boost özelliği ile değerlendirmek istedim. Belleğe sağ tıklayıp özelliklerden Ready Boost'u bulmaya çalışırken fark ettim ki Ready Boost yok, acaba bellek mi desteklemiyor diye masaüstü bilgisayarıma takıp denediğimde Ready Boost'un olduğunu ve sorunsuz çalıştığını gözlemledim. Sistemi küçültmek için Ready Boost'u kaldırmışlar. Sonrasında internette çeşitli araştırmalar yaptım, birkaç siteden kayıt defterine eklenen birkaç anahtar kodla geri getirmeye çalıştım, el ile ben gidip birkaç şeyi değiştirdim ama maalesef bir türlü geri getiremedim.

Şimdi sorum şu, bana şunu yaparsan kesinlikle Ready Boost geri gelecektir diyebilecek birisi var mı? Veya sistemi şöyle kullansan daha mantıklı olur diye öneri sunabilecek var mı?

Windows XP, Windows 7 gibi sistemlere geçmemi önermeyin, onların defterini kapatalı çok oldu.

Ayrıca meraklısı için;

ReviOS hakkında soru soracaklara tavsiyem şudur; kesinlikle sadece sisteminiz ölü ve atıl durumda ise kurun. Bu sözüm tüm özelleştirilmiş sürümler için geçerli, belki size 3-5 FPS getirisi olacaktır fakat çok fazla güvenlik zafiyeti oluşturduğunu düşünüyorum. Kaspersky Virus Removal Tool ile sistemi format atar atmaz taradığımda bir sürü virüs ile karşılaştım, hepsini tabii ki sildirdim bu şekilde kullanıyorum. Kesinlikle o bilgisayardan kullanıcı adı şifre girerek bir işlem yapmıyorum. Özetle eğer ölmüyorsanız tavsiye etmem.

Meraklısı için ReviOS resmi sayfası;https://sites.google.com/view/meetrevision

Son düzenleyen: Moderatör:
O sisteme Windows 8.1 Single Language 32 Bit kurabilirseniz çok rahatlicaktır boşta RAM kullanımı 700'ün altın da olacağını garanti ediyorum 4 GB RAM ve HDD kullanıyorum 8.1 Single Language 64 Bit kullanıyorum Windows 10 bilgisayarım da asla stabil çalışmadı modlu Windows'lar da denedim ReviOS dahil hiçbirin de aradığım stabiliteyi bulamadım Windows 10 için SSD ve gereken RAM miktarı şart size tavsiyem 8.1 Single Language 32 Bit kurmanız zaten orijinal sitesinden indirebilirsiniz kolayca Microsoft'un ayrıca 8.1 şu an güvenlik güncelleştirmeleri alıyor desteği tam olarak gitmedi.

O sisteme Windows 8.1 Single Language 32 Bit kurabilirseniz çok rahatlicaktır boşta RAM kullanımı 700'ün altın da olacağını garanti ediyorum 4 GB RAM ve HDD kullanıyorum 8.1 Single Language 64 Bit kullanıyorum Windows 10 bilgisayarım da asla stabil çalışmadı modlu Windows'lar da denedim ReviOS dahil hiçbirin de aradığım stabiliteyi bulamadım Windows 10 için SSD ve gereken RAM miktarı şart size tavsiyem 8.1 Single Language 32 Bit kurmanız zaten orijinal sitesinden indirebilirsiniz kolayca Microsoft'un ayrıca 8.1 şu an güvenlik güncelleştirmeleri alıyor desteği tam olarak gitmedi.
Bunu deneyeceğim, Windows 10 ile zaten arayüz olarak çok büyük farkları da yok. Neden 32 Bit önerdiniz acaba? Daha az bellek tüketir diye mi? Sistem mimarisi 64 Bit çünkü.
Linux uygun ise öneririm. Mesela AntiX boşta 150 MB RAM tüketir.
Windows mecburi benim için, Mac 'e bile geçemem. :D

Bunu deneyeceğim, Windows 10 ile zaten arayüz olarak çok büyük farkları da yok. Neden 32 Bit önerdiniz acaba? Daha az bellek tüketir diye mi? Sistem mimarisi 64 Bit çünkü.

Fazla uygulama yüklemeyip fazla oyun oynamayan biriyseniz 32 Bit yeterli olacaktır 64 bitte kurabilirsiniz benim 64 Bit ve boşta 800 MB RAM tüketimi var oynadığım 2-3 oyun var. Kurduktan sonra gerekli performans ayarlarını yaptığınız da hız farkını görüceksiniz SSD varmış gibi hissiyat uyandırıcaktır sisteminiz de ve ben 8.1 gelen çoğu metro uygulamalarını sildim sadece bazılarını bıraktım başlangıç ekranım bu şekil de çoğu uygulamayı sildim.

1610226061911.png

Fazla uygulama yüklemeyip fazla oyun oynamayan biriyseniz 32 Bit yeterli olacaktır 64 bitte kurabilirsiniz benim 64 Bit ve boşta 800 MB RAM tüketimi var oynadığım 2-3 oyun var. Kurduktan sonra gerekli performans ayarlarını yaptığınız da hız farkını görüceksiniz SSD varmış gibi hissiyat uyandırıcaktır sisteminiz de ve ben 8.1 gelen çoğu metro uygulamalarını sildim sadece bazılarını bıraktım başlangıç ekranım bu şekil de çoğu uygulamayı sildim.

Eki Görüntüle 826917

Sistem zaten oyun oynatacak durumda değil. 1. nesil I serisinin Pentium olanından var makinada, ekran kartı zaten Intel HD Graphics. Tam gel benle sadece internete gir bilgisayarı.

Geri
Yukarı