RTX 4060 - i3 10100F sistemde Warframe oyununda takılmalar oluyor

İşletim sistemi
Windows 10

Berk Chelik

Hectopat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
Kingston 480 GB
Ekran kartı
RTX 4060
Anakart
B460M-A PRO
İşlemci
i3 10100F
İşlemci darboğazı var biliyorum fakat sorun o değil, daha düşük bir AMD ekran kartında da oluyordu ve bu durum artık oyundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama araştırdığımda böyle sorun yaşayan çok az kişi var.

Sorunu tam anlamıyla açıklamam gerekirse driver ilk yüklendiğinde başlıyor bu sorun, belirli maplarda 2-3 saat geçirince droplar ve donmalar neredeyse gidiyor lakin bu kadar beklemek insanı yoruyor. Shader cache alakalı bir sorun diye düşünüyorum render sıkıntısı var gibi duruyor 2 tane SSD'im var ikisinde de denedim sorun düzelmedi. Driver yeni yüklendiği zaman oyuna girdiğimde işlemci %100 kullanım oluyor ve her yeni efekt yeni texture görsem oyun droplanıyor, söylediğim gibi o mapta belirli zaman geçirince droplar azalıyor droplar geçtikten sonra işlemci kullanımı da %30 a düşüyor öyle kalıyor fakat bir sürü map var bunu tamamen düzeltmem mümkün değil.

En başta da dediğim üzere bu bir darboğaz sorunu değil çözünürlüğü 2k-4k ya da alsam droplar devam ediyor aniden GPU kullanımı düşüyor drop girdiğinde, RX 6400 ve RX 570 gibi kartlarda da aynı sorun mevcuttu şimdi NVIDIA RTX 4060 var yine aynı mevzu. Başka hiç bir oyunda buna benzer bir sorun yaşamadım önerilerinizi bekliyorum. 700 saat emek verdiğim oyunu 2 yıldır oynayamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı