RTX3070 & Ryzen 5 2600X sistem oyunlar düşük performans veriyor

İşletim sistemi
Windows 10

theoden92

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 3200 mhz 2x8
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 256 - Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM
Ekran kartı
Palit GameRock 3070 OC Edition
Anakart
MSI B350 Tomahawk
İşlemci
Ryzen 5 2600x
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle herkese çok geçmiş olsun, hepimizin başı sağ olsun.

Orta düzey denilebilecek bir sistemim var. ( özellikleri aşağıda ileteceğim) normal şartlarda sistemin kaldırabileceği oyunlarda dahi performans sorunu yaşıyorum.

Oyunları 2K çözünürlükte oynuyorum.

Elden Ring yüksek ayarlarda da düşük ayarlarda da 45-60 FPS arası gidip geliyor.

Dying Light 2 genelde 70 FPS civarında DLSS ile birlikte ve RT özellikleri kapalı. Arada anlık FPS düşüşleri oluşuyor.

Hogwarts Legacy aldım fakat FPS çok dalgalı seyrediyor 30 FPS de görüyorum 65 FPS de görüyorum. DLSS açıkken de aynı şekilde. Tüm ayarları Low ayara alıp DLSS en yüksek moduna alınca da yer er düşüyor FPS.

Witcher 3 mesela Full ayarlarda, eski nesil sürümünde 80-90 görürken yeni nesil özellikleri aktif edince 45-60 FPS arası gidip geliyor.

Bannerlord oynarken Full ayarlar ve DLSS ile birlikte 80i görüyor ama çok anlık olarak FPS düşmesi oluyor FPS sayacında görünmese de hissedebiliyorum akıcılıkta.

Bilgisayarımın özellikleri:

Palit GameRock RTX 3070 OC Edition.
Ryzen 5 2600x.
MSI B350 Tomahawk.
Corsair Vengeance 3200 MHz 2x8 RAM.
Samsung EVO 256 NVMe SSD.
Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM HDD.

Monitörün modelini tam bilmiyorum ama 2K 165 Hz IPS bir model.

Not: RAM'ler için Memtest86 testini yapmıştım bir tanesinde 4-5 tane kırmızı yazılı hata vermişti.

Sorun tam olarak ne olabilir sizce? Sorunu nasıl tespit edebilirim? Çözüm önerileriniz nelerdir?

Görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar. Yorum yapacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Memtest86 tekrar yapıp hataları paylaşır mısınız?

Doğru testin görselini mi atıyorum emin değilim ama böyle bir resim almışım test sırasında. Sanırım CPU sorun içeriyor görselde.

Bu tabii önceki yaptığım teste ait bir görsel.

Dosya Ekleri

• 6B31D38A-54A6-4691-8D96-7CC86FB2F01F.jpeg
    6B31D38A-54A6-4691-8D96-7CC86FB2F01F.jpeg
    302,2 KB · Görüntüleme: 14
Sanırım işlemci beslemiyor.
Darboğaz var sanırım.
Oyunları 2K çözünürlükte açıyorum bu nedenle. Hatta AC Odyssey yükledim ve orada çözünürlük yüzdesini de arttırıyorum yük grafik karta geçsin diye ama yine de stabil değil ve düşük performanslı bir durum mevcut. 2K çözünürlük ve ultra ayarlarda 60-50 arası gidip geliyor. Bir türlü çözemedim. Malum ekonomik durumlar nedeni ile de tam tespit yapmadan gidip de direkt işlemci ya da ram vs. almak istemiyorum. Sorunu tam tespit etsem bir şekilde bütçe ayarlamaya çalışacağım ama onu da başaramadım şu dakikaya kadar.

Başka bir düşüncesi, benzer bir deneyimi olan arkadaşlar da görüşlerini ve önerilerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Bilsem ki işlemci ya da RAM değişimi sorunu giderecek bir şekilde yenileyeceğim bu parçaları ama farklı bir sorun varsa da bu sorun giderilmeden parça değişimi bir işe yaramayabilir.

Aklımda Ryzen 5 5600X var ama farklı bir parçada ya da birden fazla noktada sorun var ise adım adım gitmem gerekecek.

Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı