RX 6600 PCI-e X16 yerine hep X1 olarak çalışıyor

fthorndacil

Hectopat
Merhaba yeni bir sistem aldım,
Gigabyte RX 6600 8 GB (PCI-e X8 4.0 destekliyor)
Gigabyte B450M K version 1.0 ( PCI-e X16 3.0 destekliyor)
Ryzen 5 5600.
8 GB X 2 3600 MHz RAM.
550W FSP 80+ Bronze.

Sorun genel olarak bazı oyunlarda ekran kartı kullanımının %80-95 (ideal) gezerken bazen %100 watt değeri 25W - 30W arası geçiyor.
Bazı oyunlarda ise asıl olması gereken %100 ve 90W civarında geziyor.
Anakart slotunun ya da PCI-e kablolarının sıkıntılı olduğunu düşünüyorum.
Ekran kartımı anakart üzerinde PCI-e X16 yazan slota taktım. Zaten başka bir slotta yok anakart üzerinde.
Render yaparken de boştayken de doluyken de her zaman X1. çoğu oyunda %100'e yakın FPS kaybım var. (aynı bilgisayarı kullanan arkadaşımdan da test ettim. ++ YouTube vs. testleri kontrol ettim benchmark siteleri vs. vs.).

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    56,6 KB · Görüntüleme: 27
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    19,1 KB · Görüntüleme: 26
  • Slots Motherboard.png
    Slots Motherboard.png
    15,5 KB · Görüntüleme: 22
  • Forza Olması gereken fps.png
    Forza Olması gereken fps.png
    809,6 KB · Görüntüleme: 22
  • forza low fps.png
    forza low fps.png
    998,2 KB · Görüntüleme: 25
Anakart üzerinde gen1 veya gen 2'ye yanlışlıkla almış olabilirsin. Anakart üzerinde " restore defaults " ile anakart ayarlarını varsayılana çevir. Anakart BIOS güncellemesi yaptıysan geri alabilirsin.

AMD soket ömrünü uzatarak iyi yapıyor hoş yapıyorda bu sorunları hiç düşünmüyor. Konu anakartla alakalı. BIOS sürümünü kontrol et güncel değilse güncelle.

Anakart üzerinde gen1 veya gen 2'ye yanlışlıkla almış olabilirsin. Anakart üzerinde " restore defaults " ile anakart ayarlarını varsayılana çevir. Anakart BIOS güncellemesi yaptıysan geri alabilirsin.
Özellikle automatic ve gen3 seçeneklerini denedim. Defaultu Auto'daydı bir değişim olmadı. BIOS güncel F2 sürümünde. ITOPYA'ya sorunu anlatım gönderdim sağolsunlar bios ve driver güncellemelerini yaptık diyip yolladılar.

AMD soket ömrünü uzatarak iyi yapıyor hoş yapıyorda bu sorunları hiç düşünmüyor. Konu anakartla alakalı. BIOS sürümünü kontrol et güncel değilse güncelle.
BIOS sürümüm güncel bende anakart veya psu kablolarında sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Bu sefer itopya'ya yollarken anakartın ne olursa olsun garantiye gitmesini söyleyeceğim. 14 gün olmadı alalı iade hakkım zaten yok :( maalesef.

Anakartın bozuk bence başka ihtimal yok kendin de sürüm düşürebilirsin. İstersen sürüm düşür.

Anakartın bozuk bence başka ihtimal yok kendin de sürüm düşürebilirsin. İstersen sürüm düşür.
BIOS'un 2 sürümü var ikisinide denedim maalesef sonuç aynı.

ITOPYA'ya bunu gönderdiğimde sorunu bulmayıp sadece driver güncellemeleri çok ilginç geldi. Daha önce aldığım bir üründe değil. Bana geldi 3. veya 4. günü gönderdim test edip.

Geri
Yukarı