Rehber Ryzen 5 2400G Overlock

HiImAli

Decapat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengaence 3200 Mhz
Ekran kartı
RX Vega 11
Anakart
Gigabyte A320M-S2H
- Selamlar arkadaşlar iyi forumlar.
- Bugün Ryzen 5 2400G işlemcisi olan arkadaşlar için overclock nasıl yapılır onu anlatacağım.
- Ben BIOS üzerinden OC yaptım, Ana kartım Gigabyte A320M-S2H... Bu işlemi Ryzen Master üzerindende yapabilirsiniz ama daha karmaşık olduğu için BIOS üzerinde yapmanızı tavsiye ederim.
- Öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS menüsüne girin.
- BIOS menüsüne girdikten sonra ilk başta yapmanız gereken şey integrated Graphics seçeneğini 2 GB olarak değiştirmeniz olacak... Bunun için chipset bölümüne girip Internal Graphics bölümünü enabled diyerek diğer kalan 2 seçeneğide enabled yaparak 2 GB olarak değiştirin (Ekstradan bir ekran kartınız var ise bu bölümü yapmanıza gerek yok!)
- Sonraki işlemimiz ise M. I. T bölümüne girip, Advanced frequancy setting bölümüne girip güncel belleğin hızını, CPU'nun hızını ve voltaj değerlerini arttırmak olacak.
- Advanced frequancy settings bölümüne girdikten sonra en alttaki kutucuğu Profile 1 yapıp belleğiniz en fazla ne kadar destekliyorsa (3000-3200 MHz) o kadarıyla değiştirin.
- Sonra biraz üstünde CPU Frequence bölümü var oradanda 3.60'ı 39.00 (3.90 GHz) olarak değiştirin.
- Üste çıkıp GFX Clock Frequancy yerine gelip 1325 MHz yapın.
- Onun altında çıkan GFX Core Voltage yerini de 1.2 yapın.
- İşlem bu kadar.

Not: - Bu Overclock işlemini yaptıktan sonra işlemcinin ömrü kısalabilir.
- PC üzerindeyken hatalar verebilir (şu anlık bir problem yapmadı 1 gün kullanıyorum.).

Bu OC işlemini yaptıktan sonra stock verilerle karşılaştırdığımda normal verilerle Forza Horizon 4 oyununda 40-50 FPS arası alırken OC uyguladığımda ise 60-70 FPS arası almaya başladım gerçekten çok güzel değerler... CPU ve GPU sıcaklığı 65 dereceyi geçmedi.

İyi günler, iyi forumlar, iyi oyunlar arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapmadım ama yaparım.
1643582392828.png

Prime 95 testi yaptım 11 dakikalık 0 hata 0 uyarı ve CPU 83 dereceyi geçmedi.

1643582833398.png

Funmark testi yaptım 5 dakikalık değerler bu şekilde idi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı