Ryzen 5 5500 nasıl OC yapılır?

HaxinDog

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
3200 CL16 8x2 Vengeance LPX
Ekran kartı
RX 6700 XT Pulse
Anakart
B450M-S2H
İşlemci
Ryzen 5 5500
BIOS'tan direkt Core multiplieri 36'dan 46 yaptım ama şimdi masaüstünde bile işlemci 4.6GHz ile çalışıp ısınıyor. Base clock değiştirmeden Boost Clock'u nasıl 4.2 GHz'den 4.6GHz'ye çekebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
PBO ayarını değiştirerek bunu sağlayabilirsiniz. BIOS'tan Precision Boost OverDrive ayarını Advanced yapıp, Max CPU Boost clock override ayarını 200 yaparsanız 4.4'e çıkar. Eğer ki BIOS 200'ün üstüne çıkmaya izin veriyorsa 400 yapın, bu sayede 4.6'ya çıkmış olur.

PBO ayarını değiştirerek bunu sağlayabilirsiniz. BIOS'tan Precision Boost OverDrive ayarını Advanced yapıp, Max CPU Boost clock override ayarını 200 yaparsanız 4.4'e çıkar. Eğer ki BIOS 200'ün üstüne çıkmaya izin veriyorsa 400 yapın, bu sayede 4.6'ya çıkmış olur.

Zararı var mıdır peki?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan direkt Core multiplieri 36'dan 46 yaptım ama şimdi masaüstünde bile işlemci 4.6GHz ile çalışıp ısınıyor. Base clock değiştirmeden Boost Clock'u nasıl 4.2 GHz'den 4.6GHz'ye çekebilirim?

OC yapmak işlemcinin ömrünü kısaltır yapmanızı önermem benim Ryzen 3 3200 işlemcim vardı overclock yaptım işlemci doğal olarak aşırı ısınıyordu 4 ay sonra tak kapandı bir anda bilgisayarcı dedi işlemci pert.

OC yapmak işlemcinin ömrünü kısaltır yapmanızı önermem benim Ryzen 3 3200 işlemcim vardı overclock yaptım işlemci doğal olarak aşırı ısınıyordu 4 ay sonra tak kapandı bir anda bilgisayarcı dedi işlemci pert.

Ömrünü kısaltır demeyelim şimdi yanlış bilgi olur doğru yapılan OC ile işlemciye hiçbir şey olmaz zamanında Ryzen 3100 işlemcimi OC yapmıştım normalde Boost clock değerleri 3.9 olan işlemciyi 4.2 değerlerine çıkarmıştım tek tek deneyerekde bir voltaj bulmuştum bunu 9 ay kadar kullandım hiçbir şey olmadı yüksek ihtimal sizin yaptığınız bir işlemde sıkıntı oluştu yoksa böyle bir şey olmaz ve ekstra olarak Ryzen 3200 diye bir işlemci yok sanırım 3200G demek istediniz.

İşlemcinizi AMD overclocking menüsünden oradan manuel CPU overclocking kısmında tek tek değer deneyin bir süre sonra stabil bir değer bulacaksınız. Bunları yapmadan önce CPB kapatmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Doğru yapamamışsın demek ki. Ben de 1 senedir OC'li kullanıyorum şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım.

Geri
Yukarı