Ryzen 7 3800X sistem aniden donup kapandı ve tekrar açılmadı

iskh4n

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Geçtiğimiz günlerde bilgisayarda oyun oynarken aniden kapandı ve tekrar açılmadı.
Normalde bilgisayarımda buzzer speaker takılı değildi ancak sorunun RAM'den kaynaklı olduğunu düşünüp taktım ve 1 uzun 2 kısa bip sesi verdi, biraz araştırdıktan sonra ram/ram slot hatası olduğunu öğrendim. RAM'ler anakart kitapçığında A2 B2 şeklinde öneriliyor diye öyle kullanıyordum ama RAM'lerde sıkıntı olmadığına kanaat getirdikten sonra A1 ve A2 slotlarına taktım çalıştı. Şimdi merak ettiğim birkaç konu var slotlar ve tamiri hakkında.
-A1 ve A2 slotlarına taktığım için performans kaybı yaşanır mı? İleride sorun olur mu bu slotlarda?
-Bu slotlarda yaşanan problemler nasıl çözülüyor?
Toz vardır diye hava tuttum ve fırçayla temizledim ancak sorun yok gibiydi. BIOS resetleme, slot pin yamuklugu kontrol etme, işlemci pinlerini kontrol etme, kondansatör kontrol etme gibi çözümler buldum ancak şu an basitten zora doğru adım adım gidiyorum. Siz ne önerirsiniz?

Anakart: ASUS B450 Prime Plus.
İşlemci: Ryzen 7 3800X.
RAM: Corsair CMK16GX4M2Z3600C18 16 GB 3600MHz (2x8 GB)

Önerebileceğim bunlar:

RAM'leri (bağlanan yerleri yani sarı yerler) silgi ile sil (bildiğimiz silgi) belki oksitlenme olmuştur ama sanmıyorum.
Bir de RAM'i tam taktığına emin ol (bana da olmuştu RAM'lari taktığımı sanmıştım ama tam takılmışlardı.)

Geri
Yukarı