Ryzen 7 5700X vs 5800X

mert414141

Hectopat
Daha fazla  
İyi Sosyaller. Yeni işlemci almayı düşünüyorum. İsteklerim şu yönde: Sizce isteklerimi en iyi hangisi karşılar?
İsteklerim.
2 adet 144 Hz monitör kullanıyorum. 1'i 32 1'i 27 inc 3. monitörü de takmayı düşünüyorum muhtemelen 27inc olacak.
Genel olarak borsa grafikleri açıyorum. Aynı anda 20 tane farklı sekmenin açık olduğu oluyor ve mühendislik yazılımları da kullanıyorum. Solid, AutoCAD, Catia vb. Bunları yaparken çok fazla zorlanmayacak bir işlemci arıyorum.
Oyun olarak CS:GO, Valorant, LoL vb oyunlar oynuyorum ama en çok CS diyebilirim. FPS düşmesi yapmayıp 300+ takılabileceğim bir işlemci olmalı.

Sistemim:
Ryzen 5 3500X.
Gigabyte RX 5600XT OC
Corsair Vengeance 16x2 CL16 3600MHz
Gigabyte B450 Aorus Pro.
SanDisk M.2 3gye/ 2 g diye hatırlıyorum okuma yazma hızını yanlış hatırlıyor olabilirim.
Corsair 700W 80+Bronze PSU.

Düşündüğüm işlemciler:
Ryzen 7 5700X ile 5800X arasında kaldım. Ama forumlara bakınca 5700X gereksiz onun yerine 5600 al deniyor. Ama PassMark puanları arasında fark var. Sizce o farklar çok etkiler mi ve fazla olan 2 çekirdek boş mu olmuş oluyor? Bana çok saçma geldiği için sizlere danışmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
5700X. Neden iş için de işlemci aramana rağmen "5700X gereksiz 5600 al" demişler anlamadım gayet de gerekli. 8/16 işlemciler fark yaratıyor ihtiyaca göre.
Hocam gamer için 5700x gereksiz ama hem oyun hem gündelik işler falan derken 5700x daha iyi.

Hocam gamer için 5700x gereksiz ama hem oyun hem gündelik işler falan derken 5700x daha iyi.

Gereksiz demeyelim şart değil diyelim. 8/16'nın da fark yarattığı oyunlar oluyor. Oyun oynarken yayın vb. yapanlar için de ne kadar çekirdek o kadar rahat iç gücü dağılımı demek.

Gereksiz demeyelim şart değil diyelim. 8/16'nın da fark yarattığı oyunlar oluyor. Oyun oynarken yayın vb. yapanlar için de ne kadar çekirdek o kadar rahat iç gücü dağılımı demek.
Dediğim gibi sadece oyun için kullanıcaksa o kadar fiyat farkında değmez.
Sizin de dediğiniz gibi yayın falan yapacaksa tabi ki çekirdek ve threat fazla olması iyi.

Şimdi şöyle bir mantık var. Geçen arkadaşıma sistem topladık ve bütçesi biraz genişti. 5600 almak yerine 5700X almayı tercih ettik çünkü en az 5 yıl hiçbir şekilde parça değiştirmeyecek. Oyunların da gittikçe ne kadar optimizasyon özürlüsü olduğunu hesaba kattığımızda 5 yıl sonrasını düşünemiyorum. 6C/12T şu an için sweet spot. İlerde işlemci yükseltmek istediğinizde bile atıyorum 4 yıl sonra AM4 artık ölü bir soket olacağı için işlemci bulmakta zorlanma ihtimaliniz var. Son nesil çünkü AM4 için 5000 serisi artık.

Hocam yazdıklarınızı okudum ve 5600 almaya karar verdim çünkü ilerleyen zamanlarda DDR5'e geçerim diyorum şimdi Ryzen 7'ye fazla para vermeye gerek yok sizce de mantıklı olan bu değil mi?

Geri
Yukarı