S24 Base veya Plus model alınır mı?

stayinghome

Hectopat
Merhaba,

iPhone XS kullanicisiyim. Telefonu degistirmek istiyorum. iPhone 15 regular seri biraz pahali ve bol App kullanan birisi oldugum icin IPhone'un hiç customizable olmamasi biraz uzuyor. Bu yuzden biraz da disaridan App yukleyebilmek icin Andriod'e ve Samsung'a gecmeyi planliyorum.

iPhone 14 sanirim Samsung S24 Plus ile benzer fiyatta. O yuzden S24 veya Plus mantikli geliyor.

Ultra harici S24 modelleri Exynos cipiyle satiliyormus. YouTube ve Reddit'te Exynos'un performansina dair bir suru farkli yorum var. Bazi test videolarini da gordum. Bazilari gayet iyi diyor, bazilari yine eski Exynos modeli gibi kotu diyor. Snapdragon varsa Snapdragon alinmali diyor. Cok kafam karisti. Base model veya Plus model kullaniyorsaniz veya kullanmayip da biliyorsaniz yorumlarinizi iletebilir misiniz? Bir de base model veya Plus arasindaki fiyat farkina deger mi? Plus almak daha mantikli mi base Model'e gore?

Telefon kullanirken aslinda neredeyse hiç oyun oynamiyorum, o yuzden aslinda oyun odakli bir secim yapmayacagim, sadece bol bol App kullanıyorum. YouTube ve baska bir suru App. IPhone'lar uzun sure gidiyor, 5-6 yil. Samsung bu kadar gider mi emin olamadim. Baktigim şey hizli olmasi, 2-3 saat bir video izledikten sonra fazla isinip kasmaya baslamamasi gibi seyler. Exynos da duydugum kadariyla biraz fazla isiniyormus. Snapdragon oldugu icin S23 veya Plus mi alsam diye dusundum fakat o da eski model oldugu icin mantikli gelmiyor, zaten her sene yeni model cikiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
S24 serisinde gelen Exynos 2400 elbette bir S8 Gen3 kadar olmasa da iyi bir islemci, o eski Exynos'lar kadar kotu degil asla. S24 serisinin 7 yil guncelleme alacak olmasi, guncel teknolojileri barindirmasi sebebiyle sizi memnun edecektir. Sizin icin onemli olan ekran boyutu ve batarya suresi kriteri. Eger daha buyuk ekran ve daha yuksek kapasiteli bir bataryaya sahip cihaz istiyorsaniz S24+. Bir de Plus modeli 45W hizli sarj destekliyor.

S24 Exynos versiyonu performans olarak S23 ile aynı. Pil performansı olarak Snapdragon versiyonuna göre %20 geride kalıyor. Sadece app kullanımı için ise hiçbir sorun yaşatmaz. Isı olarak evet Snapdragondan daha çok ısınıyor ancak donma kasma vb. sorun olmaz. Ağır oyunlarda FPS düşüşü yaşatır sadece. Bahsettiğim Genshin, PUBG gibi oyunlar. Kamerada da biraz farklılık var iki soc arasında ama ilginçtir fotoğrafta Exynos daha başarılı duruyor. Videoda Snapdragon aha iyi görünüyor.
Ben bu fiyat bareminde sanırım S23 ultra tercih ederdim. 50K ya bulunuyor indirim olunca. 3 yıl daha güncelleme desteği var. Destek sona erdikten sonra 2 yıl daha sorunsuz kullanabilirsiniz. Ama sonrası belli olmaz. Bazı uygulamalarda uyumluluk sorunu çıkarabilir. Yani kabaca 5 yıl. S24 için ise bu süre 7 yıl olarak duyuruldu. 7+2 olarak düşünebilirsiniz.

Geri
Yukarı