Samsung 980 SSD MZ-V8V1T0BW vs Kioxia Exceria G2 1TB SSD

Bütçe
2000

Giray Şenol

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 1TB ve Kioxia Exceria G2 1TB
Merhaba bu iki SSD arasında kararsız kaldım. Bildiğim kadarıyla Kioxia SSD'de dram mevcut fakat Samsung'da bulunmuyor. DRAM ne kadar önem arz ediyor bilmiyorum. İkisi de PCI 3.0 standardında olmakla beraber Samsung 3500 MB/s okuma ve 3000MB/s yazma değerlerine sahipken Kioxia'da bu değerler 2100MB/s okuma 1700MB/s yazma şeklinde. Aralarında bugün itibarıyla yaklaşık 600 lira bir fark var ve Samsung daha pahalı olan seçenek. Oyun oynamak amacıyla alıyorum yüksek boyutlu dosya transferleri ile pek işim yok. Başka önerilere açığım bütçe maksimum 2 bin lira.

Samsung 980 1TB SSD Samsung 980 MZ-V8V1T0BW 2.5" 1TB 3500-3000MB/s PCle M.2 2280 NVMe SSD Sabit Disk En Uygun Fiyata GarajOnline'da | Hafta içi 16:00'ya Kadar Aynı Gün Kargo, Depo Teslim Seçeneği ve Taksit Avantajları.

Kioxia Exceria G2 1TB SSD Kioxia 1TB Exceria G2 Serisi NVMe M.2 SSD (2100MB Okuma / 1700MB Yazma) Uygun Fiyatları ile Tebilonda

Hangi seçenek daha mantıklı?

Hocam amaç yalnızca oyun oynamaksa SATA SSD de alabilirsiniz.

Samsung 870 EVO ( fiyatı çok uçmuş maalesef ) 500 GB olanını oyun amaçlı kullanıyorum. Gayet hızlı, sorunsuz ve 970 EVO M.2 SSD'me göre daha serin çalışıyor.

Bütçeyi 100 lira daha arttırabilirsen 7000/6000MB/s KC3000 var. Bu hızları alabilmek için anakartının da PCle 4.0 destekli olması lazım tabi.

Hocam amaç yalnızca oyun oynamaksa SATA SSD de alabilirsiniz.

Samsung 870 EVO ( fiyatı çok uçmuş maalesef ) 500 GB olanını oyun amaçlı kullanıyorum. Gayet hızlı, sorunsuz ve 970 EVO M.2 SSD'me göre daha serin çalışıyor.
Oyun için alsam bile 1200 lira civarında M.2 SSD ler mevcut iken daha fazla para verip SATA SSD almak garip olmaz mı? Ayrıca verdiğim 2 model arasından birini seçseniz hangisini seçerdiniz onu da merak ediyorum.

Bütçeyi 100 lira daha arttırabilirsen 7000/6000MB/s KC3000 var. Bu hızları alabilmek için anakartının da PCle 4.0 destekli olması lazım tabi.
Anakartımın PCIe 4.0 desteği olup olmadığını bilmiyorum. Acer Nitro laptop kullanıyorum ve anakartı hakkında internette pek bilgi bulamadım. Ayrıca oyun için bir avantajı var mıdır bu hızların?

Anakartımın PCIe 4.0 desteği olup olmadığını bilmiyorum. Acer Nitro laptop kullanıyorum ve anakartı hakkında internette pek bilgi bulamadım. Ayrıca oyun için bir avantajı var mıdır bu hızların?
Oyun için pek bir avantajı yok. Boot süresini ve yükleme ekranlarını düşük hızlı SSD’lere göre 3-4 saniye düşürür. Cihazı son birkaç yıl içinde aldıysan yüksek ihtimalle PCle 4.0 destekliyordur.

Oyun için pek bir avantajı yok. Boot süresini ve yükleme ekranlarını düşük hızlı SSD’lere göre 3-4 saniye düşürür. Cihazı son birkaç yıl içinde aldıysan yüksek ihtimalle PCle 4.0 destekliyordur.
Peki teşekkürler. Kioxia SSD hakkında ne düşünüyorsunuz önerdiğiniz SSD'nin neredeyse yarısı fiyatında. Kioxia'dan biraz daha pahalı Kingston NV2 SSD var okuma yazma hızı olarak Kioxia'dan üstün. Kingston nasıldır o da alınabilir mi? KINGSTON NV2 1TB 3500MB/2100MBS NVME PCIE M2 SSD SNV2S/1000G

Peki teşekkürler. Kioxia SSD hakkında ne düşünüyorsunuz önerdiğiniz SSD'nin neredeyse yarısı fiyatında. Kioxia'dan biraz daha pahalı Kingston NV2 SSD var okuma yazma hızı olarak Kioxia'dan üstün. Kingston nasıldır o da alınabilir mi? KINGSTON NV2 1TB 3500MB/2100MBS NVME PCIE M2 SSD SNV2S/1000G
Exeria G2 ve 980 depolama amaçlı alınacaksa alınabilir. Sorun olmaz ancak ikiside M2 SSD de kaliteli olmayan modeller. Kioxia daki DRAM in işletim sistemi kurmayacaksan sana bi faydası olacağını sanmıyorum. Uzun ömürlü kaliteli bir şey olsun diyorsan KC3000, 970 EVO gibi serilere yönelmen lazım.

980 elbette. Fiyat farkına değeceğini düşünüyorum. Ayrıca Windows'un Direct Storage teknolojisinden yararlanmak için yüksek hızlı depolama gerekiyor.

Geri
Yukarı