Şarj Kafası ile Fan Çalıştırma

Batuhan Özkan

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Üniversite / Bilgisayar Programcılığı
Merhabalar;

Elimde 2 adet PC fan var 12V 0.23A ve 12V 0.25A ben bu fanların siyahları siyaha ve kırmızıları kırmızıya birleştirdim ve USB kablosuna bağladım.

Soruma gelecek olursak ben bu USB kablosunu bilgisayara taksam veya şarj kafasına taksam hızları arasında bir fark olur mu ?

Şarj Aleti Akım Değerleri: Input 100-240V 50/60Hz 13A, Output 5V 1A

Fanlar 12Volt ve 0.2x A, usbler genelde 5V ve 0.5A, adaptörünkini vermişsin zaten 5V, 1A.
Yeterli güç sağlanmıyor her iki durumda da, çalışırlarsa; adaptördeki fanlar USBdeki fanlara göre daha hızlı döner ama her ikisi de normalden yavaş döner.

Evde eski elektrikli aletlerin adaptörlerinden varsa üzerlerindeki bilgilere bak belki işini gören çıkar, direkt onlara bağlarsın.
USB'den kullanmak istiyorsan DC-DC voltaj yükseltici boardlardan da kullanabilirsin ama direkt adaptör almak belki daha ucuza gelebilir. USB portuna da yüklenmemiş olursun.

Evde birsürü adaptör var 12V 3-4-5A bunların siyah ve kırmızılara bağlasam yeterlimi ?

Kullandığın fanlar yön korumalı yani diyotlu ise ters akım verince çalışmayacaktır. Ayrıca 12V'luk bir fanı 5V ile çalıştırırsan Siyah Martı'nın belirtmiş olduğu gibi verim kaybı yaşarsın. Buda Ortalama %40 ile %45 verimle çalışır ki buda sen soğutma amaçlı kullanacaksın galiba bu da senin işine yaramaz.

Fanlarda genelde diyot olmaz. HALL sensör dediğimiz genelde 4 bacağı olan eleman vardır. Fan bobinlerine enerji verir ve asla ters bağlandığında çalışmaz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı