Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM yerine 5900RPM çalışıyor

Kontrol ettim ve garanti süresi eylül 2019'da biten ürün satmışlar bana direkt olarak iade edeceğim daha da Hepsiburada'dan bir şey almam.

O dönem biraz yoğundum, sıkışık olduğum için ve Seagate'in sitesinde garanti kontrolü bakım tarzı bir şeyde olduğu için ben kontrol edemedim ve istemesem de o yoğunluk içerisinde kargo ile uğraşmak istemedim, bir de alacağım mağazayı ve ürünü hep ayrıntısıyla kontrol ederim bu aceleye geldi sonradan araştırınca gördüm bu mağaza pek de iyi bir şöhrete sahip değilmiş bir kişi iade ücretini alamamış vs. ben de iade kabul etmezler bir de onunla uğraşırım diyerek kullanmaya devam ettim.

Hız olarak hiçbir sorun olmadığı için takmıyorum şu an açıkçası sizden görünce bir tekrar kontrol edeyim dedim ve benim harddiskim de 2019 Eylül ayında garanti süresi dolmuş olarak görünüyor ama Seagate'in sitesinde bu bölünde küçük not eklemişler "bu ürün asıl olarak farklı bir bölgede satılmış. Ürünün Seagate yetkili distribütörüne ilk kez gönderildiği ülke/bölge dışında iade edilen ürünler için garanti beyanları kabul edilmeyebilir." Ve "lütfen unutmayın: bu durum, size kolaylık olması için sunulmuştur. Ürünün satın alındığı ülke, peraken de satıcısı vb. gibi diğer faktörler garanti durumunuzu etkileyebilir. Garanti bilgileri hakkındaki tüm bilgileri görmek için lütfen iade uygulamasında oturum açın." Şeklinde sanırım bu tarz alışveriş sitelerindeki küçük satıcılar yurtdışından satın alarak Türkiye içerisinde satışını yapıyorlar ve garantisi o süre içerisinde eriyor, bu satıcılarda kendi bünyelerinde garanti hizmeti veriyorlar ki bence durum buysa garanti işinde müşterinin mağdur olacağı çok açık, aksi ihtimal neredeyse imkansız.

Ürün hem kapalı poşette geldiği için hem çalışma saati ve başlatma/durdurma sayacı sıfır geldiği için hem de şu an iade gibi bir imkanım olmadığı için çok takmamaya çalışıyorum, umarım garanti süresi bittikten sonra da uzun süreler sorunsuz kullanabilirim, olur da ileride de garantilik bir durum olursa ve çözemezlerse de tüketici hakem heyetine başvururum ayıplı ürün olarak bir şekilde ya paramı iade alırım ya yeni harddisk alırım diye düşünüyorum.

Son olarak yenilenmiş harddisklere etiket bastırarak hepsine yeniymiş gibi aynı Barracuda etiketini basıp paketleyip satıyor olma gibi bir ihtimalleri de olabilir ama umarım öyle bir işe girilmemiştir hiç etik değil çünkü ürünün kusurlarından bahsetmeden bu şekilde satış yapmak, bunun için harddiskin seri numarası duruyorsa özel mesajdan bir kontrol edebilir miyiz aynı mı diye?
Umarım okuyacak veya benzer sorunu yaşayacak arkadaşlar için bir yardımı dokunur konunun da böyle bir şey yaşamazlar.

Geri
Yukarı