Ses kaydı yaparken ses algılamama sorunu

Son Anka

Kilopat
Daha fazla  
Açıkçası sorun Windows sebepli mi, yeni aldığım bilgisayar sebepli mi tam olarak bilmiyorum. En son güncel Realtek HD Audio Driver'ını kullanıyorum. Sorunu genel olarak şöyle anlatayım. Eskiden ses kaydı aldığımda sesi kaç yaparsam yapayım alırdı ancak şu anda böyle bir durum söz konusu değil. Belirli bir sesin altında ise eğer sesimi hiç algılamıyor kayıt programları ( Bir çok program da denedim sorun programlarda değil) Mesela bir miktar bağırarak konuştuğumda sesi alıyor; ancak biraz kısık bir sesle konuştuğumda yada yüksek sesle bağırarak konuşurken bazı şeyleri kısık yada normal söylediğim de sesimi almıyor. Cümleye başlıyorum ancak aralarda eğer çok hafif bile sesim kısık konuşursam. Ses eşiği ile ilgili bir problem var galiba tam olarak çözemiyorum. Çünkü sesi kısık almıyor direk yüksek sesle konuşunca alıyor hafif yüksek sesle konuşmadığım yerleri hiç almıyor. Sanki alması gereken bir ses eşiği varmış gibi. Ki ben bir önce ki bilgisayarım ve Windows 8.1 de 0 Desibel ve %85 ses ile aynı mikrofon ile kayıt alırken sorunsuzca; şu anda Desibeli +30 yapmadan sesimi zerre algılamıyor sanki ben hiç konuşmuyor muşum gibi tepki bile vermiyor. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Aktif olarak götürdüğüm bir Youtube kanalım var ve bu beni zorluyor hayli...

Bu arada belirteyim Anakart olarak Msi H170 Gaming M3 kullanıyorum. Yani kalitesiz bir anakartım da yok. Özellikle ses kalitesi için seçtim kendisini.

Keyfin bilir evet ekstra program ama ben çok seviyorum, ses kaydını olağan üstü iyileştiriyor tabi duyulan sesi de aynı şekilde. Ses kaydını Windows'tan alabilirsin MPEG-4 formatında kayıt yapıyor, Nahimic 2 ile kaydedilen sesi harika yapabilirsin.

Ses sürücüsünü kaldır ve MSI'ın sitesinden indirip kur. Neden mi? Mesela aynı Realtek yongasını MSI ve Asus farklı anakartlarında kullanıyor, fakat aynı lisanslara sahip değiller. Birinde çalışan şey diğerinde çalışmaz. Bu yüzden belki bir uyumsuzluk söz konusu olabilir.

Not: Nahimic 2 önceden kayıt edilen sesi düzeltmiyor, ayarı yapıyorsun kayıt sırasında canlı şekilde bu işi hallediyor.

2 programı da indiriyorum. Sildim CCleaner ile taradım temizledim az önce Realtek'i bakalım sitesinden indirmek çözüm olacak mı. Pek inancım yok ama indiriyorum. Duruma göre konuya dönüş yaparım sağol.

2 programı da indiriyorum. Sildim CCleaner ile taradım temizledim az önce Realtek'i bakalım sitesinden indirmek çözüm olacak mı. Pek inancım yok ama indiriyorum. Duruma göre konuya dönüş yaparım sağol.
Adamsın laf dinleyen adamların çok seviyorum. Birde mesaj yoluyla değilde beğen butonuna basarak teşekkür etsen tam olurmuş. Bu işler en basitten en zora doğru deneme yanılma ile çözülür yada en azından sorunun kaynağı tespit edilir. :D

En altta "System & Chipset Drivers" var onuda kur, bu zaten olmazsa olmaz.

Destek: H170 GAMING M3 | MSI Türkiye | Motherboard - The world leader in motherboard design 64

MSI'ın sitesinden yüklediğim Realtek sürümü pek hoşuma gitmedi. Şikayet ettiğim dB açmadan sesin çıkmaması hala devam ediyor ama sesi o kadar aşırı kesik kesik almıyor ancak sesim robotik bir tuhaf çıkıyor.

Edit 2: Robotiklik sorununu tam olmasa da bir miktar çözdüm ama şu anda da konuşurken arkadan ses gelme sorunu yaşıyorum. Dip ses değil galiba çünkü konuşmadığım zaman hiçbir ses yok mikrofondan gelen.

Edit:3 sorunlar hala devam ediyor. Windows gürültü tutmayı kapattığımda ise o kadar aşırı dip ses alıyorum ki anlatamam. Kullandığım anakart ve mikrofon her ikisi de oldukça iyi ürünler bu kadar olması hiç normal değil :(

MSI'ın sitesinden yüklediğim Realtek sürümü pek hoşuma gitmedi. Şikayet ettiğim dB açmadan sesin çıkmaması hala devam ediyor ama sesi o kadar aşırı kesik kesik almıyor ancak sesim robotik bir tuhaf çıkıyor.

Edit 2: Robotiklik sorununu tam olmasa da bir miktar çözdüm ama şu anda da konuşurken arkadan ses gelme sorunu yaşıyorum. Dip ses değil galiba çünkü konuşmadığım zaman hiçbir ses yok mikrofondan gelen.

Edit:3 sorunlar hala devam ediyor. Windows gürültü tutmayı kapattığımda ise o kadar aşırı dip ses alıyorum ki anlatamam. Kullandığım anakart ve mikrofon her ikisi de oldukça iyi ürünler bu kadar olması hiç normal değil :(
Anka bee :D

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı