Çözüldü Sistem açılırken otomatik onarım ekranına atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

itwasgooday

Hectopat
İlk kez bugün yaşadığım bir sorun. Dün akşam Windows Update üzerinden yaptığım birkaç güncelleme sonrası yaşanması sebebiyle bununla alakalı olabileceğini düşünüyorum. Yaşadığım sorun başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayar açılırken direkt olarak otomatik onarma ile ilgili bir yazı çıkıyor ve ardından mavi ekranda otomatik onarmanın başarısız olduğunu söylüyor. Her ne denediysem Windows'u başlatamadım (güvenli mod dahil) ama Choose an option menüsündeki Use a device sekmesinden Windows'un kurulu olduğu SSD'yi seçince Windows sorunsuz bir şekilde açılıyor. Bu sorun güncelleme kaynaklı mı yoksa sistem dosyalarıyla ilgili bir sorun mu yaşanıyor? Bu sorunla ilgili bir tanı sağlayabilir miyim ve sorunu nasıl çözebilirim? Donanımsal olarak bir sorun olmadığını cihazın BIOS'undaki Diagnostic test sonuçlarında hiçbir sorun çıkmaması sonucu söyleyebiliyorum.

Son düzenleme:
Çözüm
İnternette sorunumu çözmesini umduğum bir sürü yöntem denedim ama faydası olmadı. Son olarak %80'i dolu 1TB'lık diskimdeki verilerin gitmesinden çekinmeme rağmen aşağıdaki yöntemi denedim ve gördüğüm kadarıyla sorun çözülmüş durumda. Steam kütüphaneme ve Spotify'daki indirmelerime, hatta uygulama ayarlarıma kadar baktım. Bir kayıp gözükmüyor. Eğer benim yaşadığım veya Windows ile ilgili farklı sıkıntılar yaşayanlar varsa bu yöntem çok kısa sürede sorunumu halletti. Eğer benim gibi veri kaybıyla ilgili çekincesi olan varsa da en azından benim böyle bir durum yaşamadığımı söyleyeyim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Windows kurulum USB kullanarak onarım deneyebilirsiniz.
(Bios ekranında boot listesini içeren ekran görüntüsü eklermisiniz. Liste şu şekilde birşey olmalı : Windows, .....SSD, Windows EFI, var ise ubuntu vsvs gibi olur.)

Windows kurulum USB kullanarak onarım deneyebilirsiniz.
(Bios ekranında boot listesini içeren ekran görüntüsü eklermisiniz. Liste şu şekilde birşey olmalı : Windows, .....SSD, Windows EFI, var ise ubuntu vsvs gibi olur.)
Dediğinizi de denedim ve olmadı. Şu an 0xc0000225 hatası alıyorum. Boot listesinde de ilk 2 sırada olması gereken gibi Windows Boot Manager bulunuyor. Ayrıca açılışta hata verdikten sonra gelişmiş seçenekler kısmından cihaz seçtiriyor ve o kısımdan sistemin kurulu olduğu SSD'yi seçince sistem açılıyor. Şu an sorun yaşadığım bilgisayardan yazıyorum. Her açtığımda gidip seçersem açılacak herhalde ama bu sorunu çözmek istiyorum normal olarak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

*** Sorununuzun çözüm yollarını denemeye başlamadan önce yapılmasının faydalı olacağını düşündüğüm genel bir tavsiye:
==> Tüm bilgisayarlarınızda biosta her zaman admin password ayarlayın. Admin passwordu 1234 yapın çünkü unutulması çok büyük problem olabilir.
Peki neden admin password ayarlıyoruz?
==> Çünkü admin password ayarlanmadığı takdirde biosun bazı özellikleri aktif olmayabiliyor. Admin passwordun varlığı bios özelliklerini değiştirip artırabiliyor.

*** Sorununuza yapmış olduğunuz güncellemelerin sebeb olduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki videoda belirtilen şekilde sorununuz çözülmez ise:
Bios güncelleme yapmadı iseniz yapın. Yaptı iseniz ve biosunuz destekliyorsa eski bios firmware versiyonuna dönüş yapın. (Örnek/mesela admin pasword ayarlanmamış olması eski bios versiyonuna dönüşün önünde bir engel olabilir. Bu parantez bilgiye dayalı değil, yukarda admin passwordla ilgili yaptığım açıklamayı daha iyi realize edebilmeniz için hayali olarak yazılmıştır.)

*** Güncellemeden sonra olduğunu belirtmiştiniz. EVET, Microsoft ve Windows dünyasında büyük değişiklik ve/veya yenilikler var. TPM2.0 konusu bunlardan sadece birisi. Sizinkine benzer daha pekçok sorun olduğuna ve bu sorunların kullanıcılardan veya donanımlarından değil Windows güncellemeleri ile donanım yazılımlarının henüz örtüşmemesinden kaynaklandığına eminim. Zamanla çözeceklerdir.

*** SON : Microsoft ve bilgisayar üreticileri işbirliği içinde kullanıcıları W11 kullanmaya zorluyor. Muhtemelen W12 çıktığında ki yakında çıkacağına inanıyorum W7 ve W10 pek çok açıdan yetersiz olacak. İşletim sisteminiz W11 değilse ve format atmaya karar verirseniz W11 kurun. ( Aslında W11 den nefret ediyorum ama zorlamanın karşısında durmak imkansız gibi. Microsoft bu süreci iyi yönetemez ise ki şu anda yönetemediğini düşünüyorum Linux için büyük şans olabilir ve dünya çapında linux kullanıcıları artabilir.)

Son düzenleme:
İnternette sorunumu çözmesini umduğum bir sürü yöntem denedim ama faydası olmadı. Son olarak %80'i dolu 1TB'lık diskimdeki verilerin gitmesinden çekinmeme rağmen aşağıdaki yöntemi denedim ve gördüğüm kadarıyla sorun çözülmüş durumda. Steam kütüphaneme ve Spotify'daki indirmelerime, hatta uygulama ayarlarıma kadar baktım. Bir kayıp gözükmüyor. Eğer benim yaşadığım veya Windows ile ilgili farklı sıkıntılar yaşayanlar varsa bu yöntem çok kısa sürede sorunumu halletti. Eğer benim gibi veri kaybıyla ilgili çekincesi olan varsa da en azından benim böyle bir durum yaşamadığımı söyleyeyim.

Çözüm

Geri
Yukarı