Sony Vaio VPC-F24M1E işlemci ve ekran kartı değişimi mümkün mü?

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart : Msi Gaming 7 Z97
İşlemci : Intel i7 4790k
Ram : Kingston Savage 8Gb 1600 Mhz
Ekran Kartı : Msi Gaming 4 R9 380 x 2
Meslek
Lojistik Filo Yöneticisi
Kullandığım laptop sony vaio vpcf24m1e, üzerindeki işlemci i5 2450m ve ekran kartı nvidia geforce gt540m chipsetse hm65. Ben işlemciyi ve ekran kartını yükseltmek istiyorum chipset olarak 2. nesil i7 destekliyor fakat bunu anakartın desteklediğini nasıl anlarım? Diğer sorumsa ekran kartı tümleşik anakart tamircileri bunun işlemcisini değiştirebileceklerini söylediler. Önerebileceğiniz en üst düzey ekran kartı işlemcisi nedir? Bir diğer konuysa aklımı karıştırıyor işlemci ve chipset ddr3 1333 mhz 16 gb'a kadar ram destekliyor, fakat sony'nin sitesinde max. ram 8 gb yazıyor. Şu anda 4+4 gb ram kullanıyorum, bunu yükseltebilmem mümkün mü?

Sistem Özellikleri:
  • Intel 2450m
  • DDR3 1333 mhz 4+4 gb
  • Nvidia gt540m
  • Anakart foxconn yazıyor modeli sanırım m194v-0e253117

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin anakarta oturtulduğu soket büyüklüğü senin için fiziksel sınırlama.

Chipset donanımsal sınırlama, ona uyumlu cpulara bakman gerek: http://ark.intel.com/tr/compare/?id...63572,55762,52808,54624,59572,59571,59569&e=t

Güç değerleri yüksek olursa belki sıkıntı yaratabilir, donanımsal ve ısınma anlamında.

Bu üçünü birleştirip bakarsın ama zaten max. 3.6GHz var o da sokete uyar mı sorusu var.

RAM,16 gerekmez zaten ama soruna cevap olarak özel durumlarda ender olarak bazı makinalarda bazen verilen değer dışı RAMler çalışabiliyor ama öncesinden internette araştırıp yapan var mı diye bakman lazım, ben tavsiye etmiyorum, çalışsa bile sonrasında ne tür sorunlar yaratır bilemezsin.,

Ekran çipi değişiminde uyumluluk dışında, mevcut soğutma yeterliliğini de gözetmen lazım.

Soğutma konusunda sorun olacağını sanmam. Çünkü çinden bakır borulardan getirdim ve fazladan soğutma yaptım, ayrıca ekran kartı ramlerinin üzerinde yine çinden getiriğim alüminyum ram soğutucusu var. Soket cpuz de "Soket 988B rPGA" olarak yazıyor. Benimde nyetim 3.60 ghz takmak. Ekran kartında uyumululuk demişsiniz tam anlayamadım onunda soketi ve ram uyumluluğumu bahsettiğiniz.

Anladım. Şimdi sıcaklıkları karşılaştırım. Olmadı ek ısı borusu kaynatırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı