Superonline taahhüt tarihinden önce iptal edilir mi?

Mactavishgg

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Taahhüdüm ağustos ayında bitiyor. 50/7 Mbps aldığım internet son 4 aydır çok kötü, ilk aldığım değerlere ulaşmıyor bile. Temmuz ayında iptal etsem sıkıntı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Belirsiz süreli veya süresi 1 yıl ve daha uzun bir
Sözleşmeyi herhangi bir gerekçe göstermeksizin
Ve ceza ödemeksizin istediğiniz zaman
Feshedebilirsiniz.

Süresi 1 yıldan az olan belirli süreli abonelik
Sözleşmelerinde ancak satıcı veya sağlayıcı
Tarafından sözleşme koşullarında değişiklik
Yapılırsa veya hizmetten yararlanmanıza engel
Olabilecek geçerli bir sebebin varlığı halinde
Sözleşmenizi feshedebilirsiniz.

Eğer cezai işleme maaruz kalırsanız tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

Altyapınız ve hat değerleriniz kötüyse size aldığınız paketteki değeri zaten veremezler. Paket seçiminde altyapınız 50 Mbps destekliyorsa sizin 35 Mbps paket almanız her zaman daha idealdir. Tahhüt işine gelecek olursak size cayma bedeli çıkarırlar o da çok ucuz bir miktar değil tabii bazı ISS'ler cayma bedelini ödüyor onlara geçerken.

"Aboneliğin 24 aydan önce sonlandırılması durumunda abonelik süresince kullanılan ücretsiz ve/veya indirimli servislerin toplam bedeli ile kampanyalı aylık paket fiyatının taahhüt süresi bitimine kalan ay sayısı ile çarpılarak hesaplanacak faturalandırılmamış toplam tutar karşılaştırılıp düşük olan bedel ve (varsa) dakika paketi aşım bedeli kampanya iptal bedeli olarak faturalanır." deniyor.
Yani senin paketinin sözde "taahhütsüz fiyatı" 350 TL diyelim ama sen taahhütle 90 TL'ye alıyorsun. 1 ay önce iptal ettiğin için 350-90 = 260 TL iptal bedeli ödemen gerekir diye biliyorum.

Edit: Bir yıldan uzan süren taahhütleri, taahhüt iptal bedeli olmadan iptal edebilirsiniz ama firmaların sizden talep ettiği ücret artık taahhüt iptal cezası değil, yani firmalar o maddenin etrafından dolanıyor.

Hiç işini riske atma, bekleyebiliyorsan bekle, bekleyemem diyorsan ara sor ödeyeceğin rakamsa öde gitsin. Gerekirse müşteri temsilcisi ile konuş hat değerlerini iyi seviyelere çeksinler. Burada arkadaşlar 1 yılın üstünde ki taahhüt cezasız iptal edilir diyorda buna güvenip iptal eden arkadaşlar büyük cezalarla karşılaştılar üstüne de hakem heyetine gidince de haksız çıkıp avukat parası vs de vermek durumunda kaldılar. Yani üstte dendiği gibi firmalar dolanmanın yolunu çok iyi buluyorlar, sonra insanı da büyük zarar altına koyuyorlar.

Belirsiz süreli veya süresi 1 yıl ve daha uzun bir
Sözleşmeyi herhangi bir gerekçe göstermeksizin
Ve ceza ödemeksizin istediğiniz zaman
Feshedebilirsiniz.
Bu cümle internette çok dolaşıyor, her yerde gözüme çarpıyor, millet de işin aslını astarını bilmeden buna inanıyor ama maalesef taahhütten para ödemeden ayrılmak diye bir şey yok hocam. Şu konuda bütün bunları detaylıca anlattım: 1 yıldan uzun süreli taahhütlerin feshi

"Aboneliğin 24 aydan önce sonlandırılması durumunda abonelik süresince kullanılan ücretsiz ve/veya indirimli servislerin toplam bedeli ile kampanyalı aylık paket fiyatının taahhüt süresi bitimine kalan ay sayısı ile çarpılarak hesaplanacak faturalandırılmamış toplam tutar karşılaştırılıp düşük olan bedel ve (varsa) dakika paketi aşım bedeli kampanya iptal bedeli olarak faturalanır." deniyor.
Yani senin paketinin sözde "taahhütsüz fiyatı" 350 TL diyelim ama sen taahhütle 90 TL'ye alıyorsun. 1 ay önce iptal ettiğin için 350-90 = 260 TL iptal bedeli ödemen gerekir diye biliyorum.

Edit: Bir yıldan uzan süren taahhütleri, taahhüt iptal bedeli olmadan iptal edebilirsiniz ama firmaların sizden talep ettiği ücret artık taahhüt iptal cezası değil, yani firmalar o maddenin etrafından dolanıyor.

Bunun altına imza atarım. İşte hakkının hukukunun farkında olan bir vatandaş, helal olsun hocam 👏
Bunları defalarca yazdım, bu hususta gerekli linkleri ve görüntüleri paylaşarak detaylı açıklamalarda bulunduğum bir konu da açtım. O konunun linkini de lazım olan yerlerde paylaştım ama millet yine de süresi 1 yıldan daha uzun olan sözleşmelerden bedelsiz ayrılabileceğini sanıyor. Sanırım çok uzun yazdığım için o konuyu okumuyorlar. Ne diyeyim kendileri bilir. Yarın bir gün mahkeme mahkeme avukat avukat dolaşacak olan kendileri.

Bu kısımdan sonrası yorum:
Ya kardeşim taahhütün mantığı nedir? Karşılıklı sözleşme öyle değil mi? Firma müşteriye der ki "2 yıl boyunca sabit fiyat garantisi veriyorum, hiçbir zamdan carttan curttan etkilenmeyeceksin"
Bunun karşılığında müşteri de firmaya der ki "O zaman ben de 2 yıl boyunca senin abonen olarak kalmaya söz veriyorum"
Sonrasından taraflardan biri bu anlaşmayı bozarsa bedelini öder birader bu kadar basit. 2 yıl sabit fiyat garantisi alırken kafan rahattı, şimdi taahhütü bozunca karşına çıkan bedel karşısında neden yan çiziyorsun?

Mantığı daha iyi anlaşılsın diye bir örnek vereyim: Söz verip sözünü tutmayan arkadaşınıza bile darılıyorsunuz, kırılıyorsunuz. Siz firmaya karşı verdiğiniz sözü tutmayınca da firma "küstüm, bir daha sana internet minternet yok" mu diyecek? Tabii ki bedelini alacak. Karşılıklı anlaşmayı bozarsan bedelini ö-der-sin! Bitti.

O yönetmelikteki "... hiçbir cezai bedel ödemeksizin ..." ıvır zıvır gibi ifadeler tamamen halkın gazını alma amaçlı yazılmış birtakım maddeler. Bunların pratikte bir karşılığı yok. Ki olmamalı da bence zaten. Taahhüt ver, süresi dolmadan ayrıl ve hiçbir bedel ödeme. Oldu canım başka emrin var mıydı?

O zaman taahhüt denen şeyi tamamen kaldıralım, bundan sonra taahhüt diye bir şey yok. Herkes istediği gibi at koştursun ortada. Müşteri bir ona abone olsun bir buna abone olsun. Taahhüt olmadığı için ekonomik bir güvensizlik ortaya çıkacağından dolayı firmalar da fiyatı istediği gibi belirlesin. Oh ne âlâ memleket.

Bedel ödemeden ayrılmak istiyorsan tahhütsüz hizmet veren bir sürü firma var git onlara abone ol. İstediğin zaman ayrılırsın.

Bu işlerden anlamayan vatandaşları tenzih ederim. Hele de yaşça biraz büyük kimseler pek anlamazlar, neye imza attıklarına da bakmazlar. Bir sorun çıkınca "onca para veriyoruz, doğru düzgün internetimiz yok" diye haklı olarak isyan ederler. Onlara bir lafım yok, herkes her şeyden anlamak zorunda değil elbette. Ama benim tenkit ettiklerim bu işlerden az buçuk anlayıp da forumlarda, şurada burada "biliyorum" havalarıyla gezerek milleti yanlış yönlendirenler. Ve yönetmeliği/kanunu doğrudan kendi kaynağından (resmi gazeteden) değil de üstünkörü anlatan haber sitelerinden öğrenenler. Adama resmi kaynaklarla bezediğim konuyu atıyorum. Bana kaynak diye bilmemnehaber.com sitesindeki "artık bedelsiz ayrılabilirsiniz" haberini atıyor. La bi git işine ya 😏

Her neyse yine çok uzun yazdım, eminim bunu da okumayan olacaktır. Haydi eyvallah!

Geri
Yukarı