Teknoloji ile ne kadar ilgileniyorsunuz?

Teknoloji ile ne kadar ilgileniyorsunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    51

351633

Kilopat
Makaleler
147
Merhaba, yazacağım bir makale hakkında veriye ihtiyaç duymaktayım makale bu site içinde yayımlanacak ve sizler okuyabiliceksiniz basitçe bir soru ve genel olarak cevap bulunmakta.

Bir cevap hakkı verilmiştir.

Soru: Teknoloji ile ne kadar ilgilenmektesiniz(şu an).

Amacım "Ekonomi ve insanlarin hevesleri arasında bir ilişki var mı?" Sorusuna yanıt aramak. Cevapları açıklama ve fazla seçenekler ile verdik kendinizi ifade etmeniz önemli.

Cevaplarınız için teşekkürler.

Öncelikle kendimi daha iyi açıklayabilmek için iki başlıkta belirteceğim.
1. Teknolojik Haberler:
Şöyle ki aşırı derecede bugün ne olmuş ne bitmiş, yeni donanım ne zaman çıkıyor diyerek özellikle bir araştırma yapmıyorum. Genel olarak teknoloji daha fazla ilgimi çektiği için o tür haberleri yapan platformlarda takıldığım için bir teknoloji haberinden ve çıkacak yeni bir özellikten diğer arkadaşlarıma göre daha önce haberim oluyor.
2. Donanım Bilgisi:
Aslında bu biraz karmaşık bir süreç ama donanım ve format, windows sorunları gibi sorunları tamamen zorunluluktan ve birazda meraktan dolayı öğrenmiş bulunmaktayım. Bu zorunluluktan kastımda tam olarak sizin ilgilendiğiniz ekonomik sorunlar :d . Kısa bir özet geçmem gerekirse:
3-4 yıl önce (15-16 yaş), o dönemin olmayan oyunları bile zar zor kaldıran bir bilgisayarla yeni nesil oyunları oynayabilmek için ne yapmalı derdine düştüğüm için bir sürü bilgi edinmiştim. Bios ayarlarından tutun, Regeditten defenderı tamamen kapatmaya kadar.

Tabiki tüm akranlarım gibi yeni bir PC alma isteği bende de vardı fakat ailemin ekonomik durumu yüzünden rahatlıkla alamazdım. Dolayısıyla o eski PC'min parçalarını araştırmakla başladım, işlemcimin ne olduğu vs. Ve en sonunda işlemcimin o kadar kötü olmadığına ve iyi bir ekran kartı alarak sorunu çözebileceğim kanaatine vardım. Ve ne alacağımı araştırırken "İşlemci/GPU Darboğazı" gibi birçok kavram öğrendim. Geçen sene de o zamanlar o uzun araştırmalar sonrası aldığım ekran kartıma yine uzun bir araştırmanın ardından bir sistem dizdim.
PSU'sunun CPU kablosundan tutun, alacağım kasanın hava akışına, anakartın ileride işime yarayacak/yaramayacak özelliklerine, mousema, kulaklığıma kadar her şeyi ince eleyip sık dokuyarak kendim seçtim. Bilgisayarımı kendim monteledim ve kurdum.

Hala tanıdıklarımdan;
-Olduğu gibi bir mağazaya gidip bu olsun diyip karpuz seçer gibi kasa alanlar var. -Aynı şekilde format atmayı bilmeyip bir bilgisayarcıya hiç yoktan 50-100Tl verenler ve verdiği paraya rağmen güvenli olmayan bir programla (KMSpico) aktifleştirilmiş bilgisayarlarına temiz gözle bakan da var
-İtopya'dan aldığı bilgisayarını 1 yıldır driversız kullananda (Bir hafta önce ziyaretine gittiğimde ben yükledim oradan biliyorum. :D )

Ben bunların sorunları kendim çözebilmemi zamanında yaptığım araştırmalara borçluyum. Bu araştırmalar ve merakım sayesinde bu forumda insanlara yardım edebiliyorum. Mouse'mum tekerleği bozulduğunda içini açıp kendim tamir etmeye cesaret edebiliyorum. Bir sorun yaşadığımda az çok neyden kaynaklı olduğunu tahmin edip kendim çözebiliyorum.Bu araştırmalarımı da geçmiş zamanda yaşamış olduğum ekonomik kısıtlamalara borçluyum.

O zamanlar ailemin ekonomik durumunu gerçekten küçümserdim ama şimdi bakınca orta gelirli bir aile olmanın beni gerçekten ileride bir sorunla karşılaşmamak ve emin olmak için araştırma yapmaya zorlaması beni şuan bu bilgilere getirdi.

#Hatta konu geçmişime özellikle bakmanızı rica ediyorum ne kadar çok konu açtığımı görebilirsiniz. Genel tema "bu bir virüs müdür, bu sorun nasıl çözülür, bu ürün alınır mı, fiyatına değer mi, ileri de bir sorun çıkarır mı?" gibi şeyler üzerine.

Gerçekten kendimi tam olarak açıklayıp size yardımcı olabileceğimi düşündüğüm için uzun uzun yazdım umarım işinize yarar.

Tabi ki bunca şeyde babamın da teknolojiyle arasının olması, daha 3 yaşımdayken elime bilgisayarda oyun açıp vermesi, yanımda arkadaşlarının bilgisayarlarını formatlamasının, sürücülerini yüklemesinin etkisini de yok sayamam. Ama ne demişler "Boynuz kulağı geçer" :) ) Şimdilerde çözemediği bir şey olduğunda bana yaptırıyor.

Genellikle yazılım ile ilgilendiğimden dolayı ekonomik sorunlar amacımı etkilemiyor. Teknoloji sadece donanım değil sonuçta.

Geri
Yukarı