Tetanos aşısı olmak gerekir mi?

Jett_Mainn

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bugün elime kurşun kalem batmıştı elim yaralandı. Ardından elim paslı demir ile sıranın tahtasına sıkıştı bilen bir arkadaş yazabilirim tetanos olmam lazım mı? Ufak bir sıyrıktı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Bugün elime kurşun kalem batmıştı elim yaralandı. Ardından elim paslı demir ile sıranın tahtasına sıkıştı bilen bir arkadaş yazabilirim tetanos olmam lazım mı? Ufak bir sıyrıktı.
Tetanos şakaya alınacak birşey değil en ufak tehlikede önlemi almak lazım.%1 bile ihtimal olsa değer mi aşı olmamaya?

Dostum bu konu şakaya gelmez maalesef. Bu arada tetanos aşılarının yaklaşık 5 yıl koruması var diye biliyorum. 1 kere olun uzun yıllar rahat edersiniz.

Sağlık herşeydir kesinlikle olmalısın ihtimale bırakma

@Jett_Mainn Bir doktora danışman da fayda var. Ama sanırım paslı demir olayını duyduğunda hemen iğne odasına gönderip iğneni yaptırtacaktır. Ben düşüp avuç içimi yaralamıştım. Sağa sola dokununca elim ağrıyordu gidip bir pansuman yaptırayım da en azından yaraya temas olmasın dedim. Doktor görünce hemen Tetanos yapın, yerden mikrop falan bulaşmış olabilir falan dedi. Tabii kararı bana bıraktı ama doktor birden ani tepki verince hemen yaptırdım kötü bir şey olmasın diye. Doktor zaten basit gibi gözükebilir ama riskli bir durum es geçme yaptır git dedi. Ben asfalta sürttüm elimi doktor onun riskine bile girmedi. Sen direk elini paslı demire sürmüşsün. Bence yaptırmalısın.

Karar senin :)
1704318130347.png

Arkadaşlar şu anda olmaya gidiyorum aşıyı ama üstünden 24 saat geçti bundan 2-3 yıl önce tetanos aşısı olmuştum şu anda aile hekiminin yanına gidiyorum.

Geri
Yukarı