İnceleme The Room 4: Old Sins İnceleme

wennzy

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Bursa
Daha fazla  
Merhabalar, Technopat üzerinde paylaştığım ilk inceleme yazım olacak, hatalarım varsa kusura bakmayınız.

1-GRAFİKLER
Bu tarz bir yapım için bence grafikler gayet tatmin ediciydi. AAA oyun kalitesi beklemek bu oyun için çok uçuk bir şey olur. Ama yine de SFX ve ortam kalitesi açısından problem çıkartacak hiçbir sıkıntı yok. Oyun içerisinden bir görselde paylaşmak istiyorum sizler için:
1700594509366.png
2-OPTİMİZASYON
Oyun neredeyse giriş seviyesi her bilgisayarın açıp oynatabileceği tarzdan düşük sistem gereksinimlerine sahip. 1 GB VRAM'e sahip ekran kartı ve Windows 7 veya daha üstü bir işletim sistemiyle girip oynayabilirsiniz.
3-OYNANIŞ ve KURGU
İşin can alıcı kısmına şimdi geldik. Burada artık firmanın diğer oyunlarıyla da bağlantı kurmak zorundayım.
3. oyunun zorluğundan ve sürekli değişen mekan yapısından sonra ortaya çıkarılan bu yapım, bana göre tam yerli yerinde olmuş.
Ne 1 ve 2. oyunda ki vasatlıklar, ne 3. oyunda ki zorlamalar mevcut.
Tam aksine perspektifi geniş bulmacalar oluşturulmuş, tek mekan üzerinde birden fazla atmosfer yakalanmaya çalışılmış ve gayet de başarılı olmuşlar.

Diğer oyunlarının aksine hikaye anlatımı bu sefer daha da bir kuvvetlenmiş. Oyunun hikayesinde hırslı bir mühendis ve sosyetik eşinin bir anda ortadan kaybolmasıyla beraber çok değerli bir eserin arayışı söz konusu. Bir evin içerisinde aramalarımızı yaparken izler bizi tavan arasına yönlendiriyor. Burada bulduğumuz oyuncak bir ev ise aslında oyunun geri kalanı için açılan ilk kapı oluyor bize. Waldegrave Malikanesi’nin gizemini çözmek için bu garip oyuncak ev ile aramalara başlıyoruz. Bu gizemi çözerken bir yandan olaylara hakim olmak adına girdiğimiz her odada mektupları ve kitapları açmamız gerekmekte. Bunlar yalnızca hikayeye hakim olmak açısından değil, bazı bulmacalara da ipucu olması açısından konulmuş materyaller. Dikkatli olmakta fayda var.

Yaşananları anlama merakı üzerine düşen, bir yandan garip ve bir o kadar ilgi çekici karışıklıkları çözme gayreti içerisinde olan oyunculara, anlatmak istediklerini daha rahat aktarmaya başlamışlar.
Yer yer gerilimleriyle, yer yer kafa kurcalayan bulmacalarıyla tam olarak isminin hakkını veren bir THE ROOM oyunu gördüm.

Ekip kendini gerçekten geliştiriyor ve her adımda bir sonraki oyununda daha tutarlı olmaya devam ediyor. Son 2 oyununda da Türkçe Dil Desteği mevcut.
Ayrıca Steam'in dolar fiyatlandırmasına geçmesine rağmen oyunlarının fiyatları halen daha fena değil.
4 tane oyunun 100-150 liraya gelmesi bence bir nimet [İndirimde]. Her şey için teşekkürler Fireproof Games!

Oynanış Süresi: 3-4 Saat

Son düzenleme:
Sevdiğim bir seridir. Henüz 4'ü oynamadım ama diğerlerini çok beğenmiştim. Gerçekten zorlayıcı olabiliyor bazen. İyi bir inceleme olmuş, elinize sağlık.

Geri
Yukarı