TYT Denemelerinin paylaşılacağı sitede telif yenilir mi?

vanloalpp

Centipat
Merhaba ben bir tane TYT-AYT çalışma sitesi açacağım.
Denemeler bölümü de olacak ancak merak ettiğim denemeler telif haklı mı ve telif haksız deneme var mı?
Son sorumda soru bankalarını isim vererek önersem telif yer miyim?

Soru bankalarının ismini önerebilirsiniz, sorun olmaz. Ancak her kitabın başında yazar. Bu kitabın telif hakları "xxx" yayınevine aittir. Bu yayınevinin izni olmaksızın kitabı yayınlamak, çoğaltmak vb. yasaktır diye gider böyle.

Kitabın içeriğini paylaşamazsınız. Paylaşırsanız da yasal hak açısından sıkıntı olur, yayınevi mahkemeye verebilir. Telif cezası ödersiniz, onun dışında kitap ismi önerebilirsiniz. Kitabın içeriğini, sorularını paylaşmamaya çalışın.

Soru bankalarının ismini önerebilirsiniz, sorun olmaz. Ancak her kitabın başında yazar. Bu kitabın telif hakları "xxx" yayınevine aittir. Bu yayınevinin izni olmaksızın kitabı yayınlamak, çoğaltmak vb. yasaktır diye gider böyle.

Kitabın içeriğini paylaşamazsınız. Paylaşırsanız da yasal hak açısından sıkıntı olur, yayınevi mahkemeye verebilir. Telif cezası ödersiniz, onun dışında kitap ismi önerebilirsiniz. Kitabın içeriğini, sorularını paylaşmamaya çalışın.
Cevapladığınız için teşekkürler.
Denemeler de telif hakkı bulunuyor mu acaba?

@vanloalpp, hepsinde bulunur. Kapağın ilk sayfasında yazar, yayınevleri soruların çalınmaması için böyle bir önlem alıyorlar.
Cevaplarınız ıçın çok teşekkür ederım.
Bır kaç deneme paylaşan sıteye baktım denemeyı paylaşan sıtenın adresını koyarak paylaştırlar örnek olarak resım koydum.
Bende öyle yapsam bır sıkıntı olmaz sanırım.
Yapmadan önce bır soracağım denemeyı yapan sıteye.
Deneme.PNG

@vanloalpp, bunların sorun olacağını düşünmüyorum. Benim demek istediğim şu:

Kitabın içeriğini paylaşamazsınız. Yani kitabın sayfalarının resmini çekerek ya da kitabın içerisindeki soruyu paylaşamazsınız.

Son düzenleme:
Kitap ismi ve görseli telif hakkını ihlal etmez. Lâkin kitap içeriği sayfa görünümü telif hakkına sahiptir. Soruları koymak telif hakkına sebep olur mu bilmem. Sonuçta bir soru birden fazla kişinin aklıma gelebilir. 😁

Geri
Yukarı