Ubuntu 22.04'te USB kamera düşük FPS veriyor

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Merhaba. Arducam M12 modeli USB kameramı Windows bilgisayarımda hem kamera uygulaması üzerinden hem de Python OpenCV kütüphanesiyle 4K'ya kadarki çözünürlüklerde 30 FPS şekilde kullanabiliyorum. Zaten kameranın verilerinde de bu şekilde bahsedilmiş. Ancak tuhaf bir şekilde Ubuntu 22.04 bilgisayarımda GUVCView uygulması üzerinde de Python OpenCV ile erişirken de 16 FPS'te takılı kalıyor. Kamera sürücüsü olarak V4L2 var ve terminalde v4l2-ctl --list-formats-ext komutu ile kameranın desteklediği özelliklere bakınca verilerinde yazan çözünürlükleri 30 FPS olarak verebileceğinden bahsediyor.

OpenCV modülüm v4l2-enabled=True olacak şekilde derlenmiş. Ona rağmen modülü kaldırıp kaynak kodundan yeniden derledim. Değişen bir şey olmadı. Kodda kameraya erişirken cv2.VideoCaptue(0+ cv2.CAP_V4L2) yazarak V4L2 kullanımını zorunlu kılmayı denedim. Gene değişen bir şey olmadı. İşlemcim 12 çekirdekli 2.2GHz bir işlemci, basit bir kamera açma görevinde darboğaz yapma imkanı yok. Acaba USB portum yeterli güç sağlayamıyor mu diye telefonumu hem Windows hem Ubuntu bilgisyarıma bağlıyken Ampere uygulaması üzerinden akımı kontrol ettim, aynı miktarda güç sağlıyorlar. Gene de ne olur ne olmaz diye Type-C portuna bir dönüştürücü yardımıyla bağladım kamerayı, aynı sonuç.

Aklıma gelen bütün olası sorunlar bunlar. Sizce neden böyle bir şey yaşıyorum ve nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Güncelleme: Ubuntu'da ffmpeg -f video4linux2 -s 2560x1440 -input_format mjpeg -i /dev/video0 out.mp4 komutu ile çalıştırdığımda herhangi bir çözünürlükte 30 fps alabiliyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı