Veritabanı Tasarımı Ödevi

RawShed

Kilopat
Arkadaşlar ödevimin konusu bölgesel kuaför rezervasyonu fakat bir yerde takıldım. Şimdi müşteri rezervasyonu kuaföre mi yapar yoksa rezervasyon hizmetine mi? İlişkilendirmede takıldım biraz. Yardımcı olursanız sevinirim.

diagram.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak ne yapmak istediğin ile alakalı ama anladığım kadarıyla hangi müşterinin hangi kuaförden randevu aldığını görebileceksin, müşteri, randevu ve kuaför bilgilerini görebileceksin. Bence ilişkilendirmelerin doğru.

Tam olarak ne yapmak istediğin ile alakalı ama anladığım kadarıyla hangi müşterinin hangi kuaförden randevu aldığını görebileceksin, müşteri, randevu ve kuaför bilgilerini görebileceksin. Bence ilişkilendirmelerin doğru.
Hocam aslında kurmak istediğim yapı 1 tablo listeleyeceğim o da rezervasyon yapılan Kuaförler tablosunu (veritabanı yapısını Codeigniter'da kodlamamız gerekiyor ). Normalde müşteri, rezervasyonu rezervasyonhizmetler tablosuna yapıyor, kuaföre yapması için Tbl_Kuaförler tablosu ile Hizmetler tablosunu ilişkilendirdim. Kurduğum yapı doğru mu? Ama yabancı anahtar Kuaförler tablosu mu olmalı yoksa RezervasyonHizmetler tablosu mu olmalı kafam karıştı biraz.
diagram2.png

Müşteri rezervasyonu, rezervasyonlar tablosunda saklanır ki siz de böyle yapmışsınız zaten. Hizmetler ise sadece bir rezervasyon detayıdır. Artı olarak; personel tablosu, kuaför tablosuna bağlanmalı ki hangi personel hangi işletmede çalışıyor bilelim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı