Virüs Taraması Çıkan "Trojan" Virüsü

dammy7582

Hectopat
Merhaba. Ben bilgisayarıma Kaspersky'dan tarama yaptım ve sonucunda trojan virüsünü tespit ettim. Uygulama kendisi otomatik olarak kaldırdı. Ve daha sonra PC'ye tarama yapınca herhangi bir tehdit çıkmadı fakat trojan virüsü halen bilgisayarımda olup antivirüs programının bunu görmeme ihtimali var mıdır? Ve şu an trojanin PC'de olmadığını tahmin ediyorum eğer öyleyse silinmesine rağmen PC'ye bir etkisi olur mu yapmam gereken ek bir şey var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Görev yöneticisinden en çok CPU kullanan uygulamaları kontrol edin ve performans kısmından ağ kullanımına girip boştayken interneti yiyen bir program var mı diye bakın.

İçiniz rahat etmiyorsa bir de Malwarebytes'la da tarama yapabilirsiniz.

Merhaba. Mesela diyelimki virüs PC'den kaldırıldı yine de veri çalma şifre çalma gibi şeyler yapar mı PC'ye. Bir de bu virüs PC'den veri hesapları şifrelerini falan çalmış olabilir mi?

Silinen zararlı yazılım tekrar bilgi vesayre sistemden çalamaz.

Sistem temiz diyorsa temizdir.

Ama var olduğu süre göz önüne alınırsa şifreleri değiştirmek yararlı olacaktır.
Benim bütün şifrelerim google hesabıma kayıtlı şekilde duruyor, bu şifreleri görüntülemek için bilgisayarımın şifresini yazmak zorundayım ancak trojan virüsü bu şifreleri bilgisayar şifresi olmaksızın görebilir mi?

Silinen zararlı yazılım tekrar bilgi vesayre sistemden çalamaz.

Sistem temiz diyorsa temizdir.

Ama var olduğu süre göz önüne alınırsa şifreleri değiştirmek yararlı olacaktır.

Merhabalar. Peki saklanma vs. bir durum olamaz değil mi? Çünkü bazı kaynaklardan aldığım bilgilere göre.

Zararlı olunca mı yükledin yoksa çoktandır yüklü ve açık mıydı?

Merhaba. Bir süredir şüpheleniyordum zaten. Ve internette gördüğüm birkaç işlemi denedim. Mesela Windows +r yapıp net user yaptım fakat herhangi bir anormal bir durum çıkmadı. Ardından garanti olsun diye tarama yaptırdım ama herhangi bir belirti çok fazla yoktu.

Net cevabı haliyle vermemiş bir kullanıcı daha :) Sana önceden beri kullanıyor musun, kullanmıyor musun onu soruyoruz net user filan sormuyoruz size.
Yazından anlaşılan sonradan kurmuşsun. AV yazılımları sonradan kurup zararlı taramak için üretilmediler yükelyip senelerce yüklü olması gerektiği için çıkarılıyorlar. TAM tarama yap bulunan yoksa temizlemiştir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı