C# Web üzerinden araştırma şirketi anketleri için uygun mimariler nelerdir?

Makaleler
1
Daha fazla  
Bir araştırma şirketi Türkiye'de gerçekleştireceği anketleri Web üzerinden yapmak istiyor. Ortakla birlikte C# Asp.Net'de geliştirmeye karar verdik. Ancak bu konuda farklı mimariler var. MVC, Razor Pages, Blazor, Web Form vb. Tabii mimari seçimi için sistem analizinin de tamamlanması gerekiyor. Aylık, yıllık trafiğin ne olacağı henüz net değil örneğin. Burda hangi boyuttaki ve özellikte projeler için hangi mimariler uygun olur? Bu konuda bir veya birden fazla mimaride, özellikle C# Asp.Net projesi geliştirmiş arkadaşlar varsa, bilgi alışverişi yapmak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Saydıklarınız birer mimari değil. (MVC hariç, ama sizin söylediğinizle alakası yok.)
Saydıklarınız presentation katmanlarıdır. Presentation katmanında ne kullandığınız şu aşamada pek önemli değil. Ama hepsini denemiş olarak size birkaç tavsiye verebilirim.
  1. Blazor'ı şu an Türkiye için kullanmayın. Sürekli bağlantı kesilme sorunu yaşatıyor.
  2. Web Forms tercih etmemeye çalışın. Bayağı bir eskidi.
Bu iki seçeneği elerseniz, MVC sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. İleride başka yazılımcılar da size dahil olursa MVC konseptine yabancı kalmayacaklar. Ayrıca MVC ile alakalı daha fazla yardımcı kaynak ve dokümantasyon bulma şansınız var.

Karar size kalmış.

Saydıklarınız birer mimari değil. (MVC hariç, ama sizin söylediğinizle alakası yok.)
Saydıklarınız presentation katmanlarıdır. Presentation katmanında ne kullandığınız şu aşamada pek önemli değil. Ama hepsini denemiş olarak size birkaç tavsiye verebilirim.
  1. Blazor'ı şu an Türkiye için kullanmayın. Sürekli bağlantı kesilme sorunu yaşatıyor.
  2. Web Forms tercih etmemeye çalışın. Bayağı bir eskidi.
Bu iki seçeneği elerseniz, MVC sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. İleride başka yazılımcılar da size dahil olursa MVC konseptine yabancı kalmayacaklar. Ayrıca MVC ile alakalı daha fazla yardımcı kaynak ve dokümantasyon bulma şansınız var.

Karar size kalmış.
Öncelikle üzeltmeleriniz için çok teşekkür ederim. Bu konuda bilgilerimin pek taze olduğunu söyleyemem. Asıl alanım C++ gömülü geliştirme olduğu için biraz uzak kaldığım kavramsal alanlar. Arkadaş da bilgilerini tazelemek için kurs alıyor şu sıralar. Web Form'dan o sözetmişti. Asp.Net 4.5 2013 zamanlarından kalma bir presrntasyon belki de güvenlik için de uygun olmayacaktır. Benim de teorik olarak çalıştığım MVC oldu.
Sitesinde tanıtımını bile yapmadıkları bir yerli hostingden SQL Server hizmeti almışlar. Ben eğer MS teknolojiler seçilecekse milyar dolarlık Azure'den hizmet almanın güvenlik açısından daha uygun olduğunu belirttim. Türkiye'de işler işte böyle sonda yapılması gerekenler başta yapılıyor, istim arkadan gelsin deniyor. Sistem, maliyet analizi vs öncelikli oysa. Ondan sonra mimari seçimi geliyor. Ben üni'den yazılımcı değilim. İTÜ Malzeme müh. okudum. Yazılım müh. konusunda Türkçe'de Sadi Evren Şeker'i takip ediyorum. İngilizce'de de dizayn ve projelendirme konusunda önerebileceğiniz kaynaklar varsa memnun olurum.

Web Forms güvenli değildir demek istemedim yanlış anlaşılmasın. Web Forms, hala devlet sitelerinde kullanılıyor ve bilinen güvenlik açıklarının tamamına karşı önlem alınmış halde. Hele ki bunu Azure üzerinde hostlarsanız gayet güvenli olur (Hangi tür yazılımı kullandığınızdan bağımsız).

Ben de maalesef sizin kadar analizlerden anlamıyorum :). Ama sanırım bu durumda sizin için en uygun seçenek Core MVC gibi duruyor. Project architecture konusunda maalesef önerebileceğim bir kaynak yok. Ben de yazılımdan çok uzak bir bölüm okuyorum.

Aykut Taşdelen'in UML ve Dizayn Patternleri alışveriş listemdeydi. Ne var ki, stoklar tükenmiş. book.cc tor adresi vardı bende bir ara. Aynı ayarda ingilizce bir kitap bakacağım torentlerden falan.

Anketin tamamini tek seferde load edip submit edersiniz, datanin process edildigi katmani submit edildigi katmandan da async bir mesajlasma yontemiyle ayirirsiniz. Bu sekilde daginik bir mimariyle tum Turkiye'ye ayni anda anket yaptirabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı