Çözüldü Windows 10 ntoskernel.exe BSOD

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

DestroyerYB

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle bu sorunun burada birçok kez sorulduğunu biliyorum, buraya gelmeden önce BlueScreenView, Memtest86 vb. yazılımlarla sorunu kendim çözmeye çalıştım. Son çare olarak buraya geldim.

Sorun 2020 ilkbaharında Intel i5-7600K işlemcimi AMD Ryzen 9 3900X ile değiştirdikten sonra başladı. Intel sistem ile hiç yaşamadığım sorunlarla karşılaşmaya başladım. Sorunların en kötüsü sistemin Boot etmeyip siyah ekranda takılı kalmasıydı. Bu sorunun aylarca uğraştan sonra gevşek SSD SATA bağlantılarından kaynaklandığını fark ettim. Bir diğer sorun olan mavi ekran hatası için bir çözüm bulamadım. Bsod nedense sadece Google Chrome kullanırken meydana geliyor. Sekme değiştirdiğim zaman, yeni bir sekme açtığım zaman mavi ekran hatası alıyorum. Üstelik RAM hızımı eski sistemimde XMP ile 2133'ten 2400 MHz'e çıkarabilirken, yeni sistemimde XMP profilini açtığım anda bsod ve Boot sorunları on katına çıkıyor. XMP açıkken sistem Boot etse bile Chrome tarayıcısını açtığım anda mavi ekran alıyorum. Bahsettiğim sorunlar için denediğim çözümler şu şekilde:

-BlueScreenView ve windbg ile minidump dosyalarını analiz.
-Sürücüleri güncelleme.
-BIOS versiyonunu sürekli güncel tutmak.
-Window Memory Diagnostic ve Memtest86 ile bellek tanılama.
-Sırayla RAM'lerden birini çıkarıp sistemi tek RAM ile test etmek.
-Kingston SSD Manager ve SeaTools ile HDD ve SSD analizi.

Minidump analizinde ntoskrnl sürücüsünden kaynaklı Memory corruption ve Memory management gibi hatalar görünce sorunun RAM'lerde olduğunu düşündüm. Ancak iki bellek tanılama testi de hiçbir hata bulamadı. Bunun üzerine HDD ve SSD kontrolü yaptım ve onlardan da bir sonuç alamadım. Sorunun donanım kaynaklı olduğunu bilsem bugün yenisini sipariş edeceğim, fakat emin olamıyorum.

Dosya Ekleri

• DxDiag.txt
    103,1 KB · Görüntüleme: 38
Çözüm
Memory Management hatası direkt olarak RAM bellek sorunu olduğunu ifade eder. RAM bellekleriniz arızalı değilse slotlarda sıkıntı olabilir. 3 defa Memory Management alınması bunu işaret ediyor.

Cevap verdiğiniz için teşekkürler. Belleklerin slotlarını A1 ve B1 olarak değiştirip tekrar denedim. XMP profilini açıp Chrome'dan video izlemeye çalıştığımda mavi ekran hatası almadım. Arıza A2 ve B2 slotlarından kaynaklanıyor olabilir. A1 ve B1 slotlarını kullanmamda bir sakınca var mıdır? Yoksa Anakartın garantisi devam ediyorken iade/değişim talebinde bulunmalı mıyım?

Geri
Yukarı