Windows 11 hakkında yanlış bilinenler + 2022'de kullanılır mı?

Bu yazımda, Windows 11 hakkında yanlış bilinenler hakkında ve 2022'de kullanılıp kullanılmayacağından bahsedeceğim.
Yanlış: Windows 11; yarım yamalak, kullanışsız bir işletim sistemidir.
Doğru: Windows 11; Windows 10'dan da daha iyi özellikleri bulunan, gayet kullanışlı ve neredeyse tamamlanmış bir işletim sistemidir.

Yanlış: Windows 11; hatalarla, sorunlarla ve günlük kullanımda karşılaşabileceğiniz sıkıntılarla dolu.
Doğru: Windows 11 hatalarla dolu diyenler Haziran, Temmuz gibi 11'e geçip sonra bırakmış kişilerdir. Şimdi söyleyenler ise Windows 11'i DeV kanalında deneyip hatalarla olduğunu iddia etmekte idir. Windows 11 (özellikle sürüm 22000.652) çoğu hatanın düzeltildiği, birkaç küçük sorun dışında, neredeyse kararlı bir işletim sistemidir. Sistemi geliştirme kanalında değil de sürüm önizleme kanalında kullanmayı deneyin, daha iyi bir sistem olduğunu göreceksiniz.

Yanlış: Windows 11, zaten katı gereksinimleriyle asla geçemeyeciğiniz bir işletim sistemidir.
Doğru: Microsoft bile bu gereksinimleri aşmak için resmi rehber yayınlamıştır ve internette de bu konuda bir sürü rehber bulunmaktadır. Sisteminiz desteklemese bile Windows 11'e geçebilirsiniz.

Yanlış: Windows 11, desteklenmeyen cihazlarda çok kötü çalışır.
Doğru: Windows 11, doğru ayarları yapılırsa desteklenen cihazlar kadar iyi çalışabilir.

Yanlış: Windows 11'de sürükle bırak özelliği yoktur ve bu çok büyük bir eksiktir.
Doğru: Bu özelliği bir araçla ekleyebilirsiniz:
Yakın zamanda eklenecektir de.
Haber:
Windows 11
ile ilgili en popüler güncellemelerden birisi de görev çubuğunun yeni çalışma şekliydi. Klasik sürükle ve bırak işlevselliğini kaybeden Windows 11 kullanıcıların geneli için büyük bir sorun oldu. Ancak Microsoft, bu hoşnutsuzluğun farkında ve bunu düzeltmek için çalışmalara başladı.

Görev çubuğundan sürükleyip bırakma özelliği Windows 11'e geri dönecek​

Sürükle-Bırak özelliğine ek olarak görev çubuğunun başka sorunları olduğunu da biliyoruz, ancak şu anda bu çözülüyor gibi görünüyor. Deskmodder'den alınan kaynağa göre, Microsoft görev çubuğuna sürükle ve bırak simgeleri yeteneğini geri getirme üzerinde çalışıyor. Bu işlevsellik yıl sonundan sonra hazır olacak. Daha erken gelme ihtimali de bulunan özelliği Windows 11 kullanıcıları hoş karşılayacaklardır.

Yapı 22458'de bu özellik zaten gizli olarak bulunuyordu. Tabii ki özelliğin çalışması için kayıt defterini değiştirmeniz de gerekiyordu. Microsoft sayısız alanda özellikler için çalışıyor ancak şimdiye kadar Windows Insider programında gördüklerimizin haricinden fazlasını bizlere göstermedi.

Görünüşe göre yazılım devi yeni görev çubuğunun basitliğini kabul ediyor ve çok yakında bu üretkenliği geri kazandıracak. Birçok kullanıcıda bu adım için Microsoft'a teşekkür edecektir. Gerçek şu ki, üretkenliği artıran bir şirketin en popüler özelliklerinden birini kaldırması aslında hiç de mantıklı değildi.

Ekim 2022 güncellemesine kadar sürükle-bırak özelliğinin gecikmeyeceğini ve bu işlevselliği herhangi bir ara yama aracılığıyla alacağımızı umuyoruz. Microsoft, yeni işletim sisteminin başarılı olmasını istiyorsa, Windows'u tanımlayan mevcut ve kullanışlı özellikleri geri getirmesi gerekiyor.

Windows 11; şu an kullanılabilir olsa da, sözde hata istemeyip hiç hata ile karşılaşmayıp Windows 11'de hata alanlar birçok düzeltme ve özellik ile gelecek 22H2 güncellemesini bekleyebilirler. Sızan ISO'dan beri kullanıp hata almıyorum diyen kullanıcılara inanmıyorum. Eğer bilgisayarınız Windows 11'le yüklü gelmemişse hata almama ihtimaliniz yok. Bütün bu hatalar 22H2 ile kaldırılacak ve görev çubuğuna sağ tıklama menüsü hariç diğer bütün işlevsel özellikler geri gelecektir. Windows 11, 21H2 ile de kullanılabilir ama Release Prewiew kanalında kullanmanızı tavsiye ediyorum. Yüksek teknik bilginiz yoksa hiç İnsider Prewiew Sürümleri olayına girmeyin. Şimdi hızlıca indirip yüklemeye başlayabilirsiniz. Şunu unutmayın: Bu konuda ne ona çamur atıp duranlara, ne de onu tanrılaştırıp yükseğe çıkaranlara inanmayın.
Saygılar,
Bir Windows 11 Kullanıcısı.

İşte sana en basit sorunu söylüyorum. Pencerelerin gölgesi kalıyor. Böyle saçmasapan bir sürü hata var. 2H2 de düzelirse zaten birş ey diyen çıkmaz. Sen yazdığın metinde yargılayıcı biçimde bilinen yanlışlar diyosun. Bu kendi deneyimin değil. Belki yanlış ifade etmişsindir.
Insider Prewiew derlemeleri mi kullandınız?

Geri
Yukarı