Çözüm XMP profili değişimi sonrası "attempted write to random Memory" hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Liberteen

Hectopat
Yer
China
Anakart
Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi
İşlemci
i9-13900K
Herkese merhaba.

Dün gece 2x16 GB 7200MHz olan Corsair Vengeance RGB kitlerimi XMP üzerinde 7200MHz iken frekansını 7800'e çektim. Daha sonra sistem açılmadı.

CMOS sıfırladım. Fakat bunu yaptıktan sonra da Windows başlamadı. Aldığım mavi ekran ise "attempted_wrıte_to_random_memory"

Bunun basit bir çözümü var mı yoksa Windows'u en baştan mı kurmam gerekiyor? Onarmayı seçtiğimde herhangi bir değişiklik olmadı. Restore seçeneğini seçtiğimde de bir değişiklik olmadı. Anakart logosundan sonra Windows ekranına geçmeden ekran donuyor ve öyle kalıyor. Anakart üzerindeki LED'te de 41 yazıyor. BIOS'a girebiliyorum, hiçbir sorun yok.

Yaptığım araştırmaya göre driver bozulmuş. Doğru mudur? Teşekkürler.

Sorunu çözdüm:
CMOS sıfırladıktan sonra hemen undervolt yaptığım için sistem açılmıyormuş. Bu yüzden BIOS ayarlarını varsayılan stok ayarlara geri çekince sistem açıldı. Sonrasında da temiz kurulum yaptım. Yapmam gerekmiyordu ama uzun zamandır yapmak istiyordum.

@William Butcher

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'un dosyaları bozulmuş olabilir ama bellek kaynaklı da olabilir. İstersen bellekleri söküp pinleri izopropil alkol ile temizleyebilirsin. Fayda etmezse tekrar Windows kurmayı deneyebilirsin.
2 gündür uğraşıyorum ama CMOS sıfırladıktan sonra mavi ekrandan kurtulamadım

Sadece BIOS'ta gezebiliyorum. Temiz kurulum yapmaya çalışırken bile mavi ekran veriyor.

Aldığım hata mesajları:

SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED

ATTEMPTED_EXECUTE_OF_NOEXECUTE_MEMORY

PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Ramlerden birini söküp tek modül kullanınca da;

CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT hatasını aldım.

Bunlar arasında gidip geliyorum. Microsoft threadlerine baktım, orada da insanlar memtest yaptıktan sonra bir şey ile karşılaşmamışlar. Ben MemTest'i yarıda kestim çünkü çok uzun sürüyor ve daha önce de yapmıştım, bir şey çıkmamıştı.

Her şey benim XMP Tweaked profilinde XMP 7200MHz yazan ramleri DRAM frekansını 7800'e almam ile başladı. PC açılmadı. Daha sonra CMOS sıfırladım. Ve her şey CMOS sıfırlanması ile oldu...

Güncelleme: Sorunu çözdüm.

CMOS sıfırladıktan sonra hemen undervolt yaptığım için sistem açılmıyormuş. Bu yüzden BIOS ayarlarını varsayılan stok ayarlara geri çekince sistem açıldı. Sonrasında da temiz kurulum yaptım. Yapmam gerekmiyordu ama uzun zamandır yapmak istiyordum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı