Yatırım fonları tam olarak nedir?

Blacanka

Decipat
Merhaba, iş cepte gezinirken yeni gördüm ve merak ettim bu yatırım fonları tam olarak nedir? Ve neye göre alınmalıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Borsa mantığı olarak düşün. Örneğin alternatif enerji kaynakları ile ilgili hisse almak istiyorsun ama A hissesi mi B mi C mi emin olamıyorsun. Bankaların kendi sundukları yatırım fonlarından bu alternatif enerji ile ilgili bir fon aldığında borsadaki gibi aşırı düşme, kaybetme olmaz. Riski çok azdır, getirisi ise onlardaki gibi olamaz ama riski az olduğu için ona göre bir getirisi olur. Yani profesyonel uzmanlar tarafından bu fon yönetilir.

Borsaya ilgi duyuyorsan ve pek bilgi birikimin yoksa birikimlerini bu şekilde değerlendirebilirsin.

Borsa mantığı olarak düşün. Örneğin alternatif enerji kaynakları ile ilgili hisse almak istiyorsun ama a hissesi mi b mi C mi emin olamıyorsun. Bankaların kendi sundukları yatırım fonlarından bu alternatif enerji ile ilgili bir fon aldığında borsadaki gibi aşırı düşme, kaybetme olmaz. Riski çok azdır, getirisi ise onlardaki gibi olamaz ama riski az olduğu için ona göre bir getirisi olur. Yani profesyonel uzmanlar tarafından bu fon yönetilir.

Borsaya ilgi duyuyorsan ve pek bilgi birikimin yoksa birikimlerini bu şekilde değerlendirebilirsin.

Tam da böyle bir şey istiyordum duyduğuma göre bu fonlarda parayı istediğimiz gibi çekemiyormuşuz. Bu olay neye göre oluyor peki. Kusura bakmayın öğrenmeye çalışıyorum sizi de yordum.

Yatırım fonu alırken son 1- 3 - 6 ay gibi getiri oranları yazar. Risk levelleri belirtilir. Buna göre hangi fonu almak istiyorsan bunlar yardımcı olur.

Fon çeşidine göre emir verdikten sonra çıkış süreleri farklı olabilir. İş günü içerisinde bu emri vermen önemli. 13.30'dan önce verirsen emir o günkü fiyattan 13.30'dan sonra verdi isen ertesi günkü fiyattan olabiliyor. Ve süre de değişebiliyor. 1-3 gün gibi.

Yatırım fonu alırken son 1- 3 - 6 ay gibi getiri oranları yazar. Risk levelleri belirtilir. Buna göre hangi fonu almak istiyorsan bunlar yardımcı olur.

Fon çeşidine göre emir verdikten sonra çıkış süreleri farklı olabilir. İş günü içerisinde bu emri vermen önemli. 13.30'dan önce verirsen emir o günkü fiyattan 13.30'dan sonra verdi isen ertesi günkü fiyattan olabiliyor. Ve süre de değişebiliyor. 1-3 gün gibi.

Teşekkür ederim.

bu yatırım fonlarının mevduattan daha çok getirisi olur mu peki?

Yeni konular

Geri
Yukarı