YouTube ShadowBan'dan nasıl kurtulunur?

scarex

Kilopat
Merhaba herkese. Yaklaşık 2 ay önce kendimce bir YouTube kanalı açtım. Kanal linki vermek serbest mi bilmiyorum o yüzden eklemedim. Çektiğim üçüncü video bana göre güzel izlendi. Yaklaşık 600 izlenme ve 13K gösterimi vardı. Bundan sonra attığım videolar da yine o kadar olmasa da güzel izlendi. Asıl konuya gelirsek son attığım 2 video çok az izlendi. Erişiminden gösterimine baktığımda 200 kişiye sadece gösterilmişti. Yani her zaman ortalama 10-15k arası gösterime giren videolarım artık gösterime girmiyor. Dahası izlenmiyor. Bu yüzden de Shadow ban yediğimi düşnüyorum. Bu durumdan kurtulmak için ne yapabilirim?

Bende de var kurtulmak imkansız farklı bir Gmail'e farklı bir YT kanalı kur mesela şu anki kanal isminin sonuna 2 rakamı ekle ve sarı dolar yeme ihtimali olan politikalara aykırı ve karamizzah.
Olan video sansürle ya da sil başkasından içerik çalıp seslendirme yapmakta çalıntı içerikten sahdow ban sebebi olabilir.

Öncelikle şunu sorarak başlayayım, videolarını ne kadar süre arayla paylaşıyorsun? Eğer bu süre günde birse, ya da ayda birse algoritmanın bozulması normal. Günde bir video atmak neden kanalın için iyi değil? Çünkü YouTube hangi videonu önereceğini şaşırır. O sebeple izlenmesini beklediğin video hiç gösterilmeyebilir. Keza cetvelin öteki tarafı olan, ayda bir veya yılda bir video atmakta videolarının gösterilmesini kısıtlar. Uzun süre video atmayan kanallara YouTube değer vermez. Düzenli olmak zorunda. Bu düzeni kurmak da senin elinde. Ben 4 günde bir atarım mesela, algoritmamda şuan hiçbir sıkıntı yok.

Ha ben videolarımı düzenli atıyorum usta diyorsan, ve bu sorunu yaşıyorsan o zaman YouTube ile iletişime geçmeni tavsiye ederim. Para kazanman açık değilse doğrudan iletişim kuramıyorsun. Ama "Geri bildiri" yapabilirsin. YouTube kullanıcılarından geri dönüş alabilmek için böyle bir özelliğe sahip. Yani YouTube ile birebir iletişim kuramasan bile, bu özellik üzerinden derdini düzgün Türkçe ve anlaşılır şekilde aktarırsan bir şekilde yardımcı oluyorlar. Tabi somut olarak mail üzerinden vs geri dönüş yapmıyorlar, ama yazdıklarını mutlaka dikkate alıyorlar ve düzeltiyorlar. Benim de birkaç sorunum olmuştu, para kazanmam açık değildi. Bu şekilde çözmüştüm.

Bol şans!

Bende de var kurtulmak imkansız farklı bir Gmail'e farklı bir YT kanalı kur mesela şu anki kanal isminin sonuna 2 rakamı ekle ve sarı dolar yeme ihtimali olan politikalara aykırı ve karamizzah.
Olan video sansürle ya da sil başkasından içerik çalıp seslendirme yapmakta çalıntı içerikten sahdow ban sebebi olabilir.

Videolarımın hiçbiri çalıntı değil, kendi fikirlerimi ve öğrendiklerimi paylaştığım bir kanal. Şu ana kadar herhangi bir karamizah ya da ofansif bir içerik de üretmedim. Arkadaşlarım videolardaki taglari kaldır dedi. Sadece 1-2 tane temel olan kalsın gerisini sil dediler şimdi onu deniyorum, umarım durum çözülür.

Öncelikle şunu sorarak başlayayım, videolarını ne kadar süre arayla paylaşıyorsun? Eğer bu süre günde birse, ya da ayda birse algoritmanın bozulması normal. Günde bir video atmak neden kanalın için iyi değil? Çünkü YouTube hangi videonu önereceğini şaşırır. O sebeple izlenmesini beklediğin video hiç gösterilmeyebilir. Keza cetvelin öteki tarafı olan, ayda bir veya yılda bir video atmakta videolarının gösterilmesini kısıtlar. Uzun süre video atmayan kanallara YouTube değer vermez. Düzenli olmak zorunda. Bu düzeni kurmak da senin elinde. Ben 4 günde bir atarım mesela, algoritmamda şu an hiçbir sıkıntı yok.

Ha ben videolarımı düzenli atıyorum usta diyorsan, ve bu sorunu yaşıyorsan o zaman YouTube ile iletişime geçmeni tavsiye ederim. Para kazanman açık değilse doğrudan iletişim kuramıyorsun. Ama "geri bildiri" yapabilirsin. YouTube kullanıcılarından geri dönüş alabilmek için böyle bir özelliğe sahip. Yani YouTube ile birebir iletişim kuramasan bile, bu özellik üzerinden derdini düzgün Türkçe ve anlaşılır şekilde aktarırsan bir şekilde yardımcı oluyorlar. Tabii somut olarak mail üzerinden vs geri dönüş yapmıyorlar, ama yazdıklarını mutlaka dikkate alıyorlar ve düzeltiyorlar. Benim de birkaç sorunum olmuştu, para kazanmam açık değildi. Bu şekilde çözmüştüm.

Bol şans!

Ben videolarımı haftada bir atıyorum. Sadece bir hafta aksattım hatta bunu da düşündüm acaba bir hafta atmadığım için mi oluyor diye. Videolarımı düzenli olarak çarşamba veya salı günü atmaya çalışıyorum. Henüz para kazanmam açık değil zaten çok küçük bir kanal. Dediğin gibi geri bildiri yolladım ama henüz dönüş olmadı. Sende olan sorun ne kadar sürede çözüldü. Sorun Shadow ban miydi yoksa başka bir şey miydi?

Videolarımın hiçbiri çalıntı değil, kendi fikirlerimi ve öğrendiklerimi paylaştığım bir kanal. Şu ana kadar herhangi bir karamizah ya da ofansif bir içerik de üretmedim. Arkadaşlarım videolardaki taglari kaldır dedi. Sadece 1-2 tane temel olan kalsın gerisini sil dediler şimdi onu deniyorum, umarım durum çözülür.

Ben videolarımı haftada bir atıyorum. Sadece bir hafta aksattım hatta bunu da düşündüm acaba bir hafta atmadığım için mi oluyor diye. Videolarımı düzenli olarak çarşamba veya salı günü atmaya çalışıyorum. Henüz para kazanmam açık değil zaten çok küçük bir kanal. Dediğin gibi geri bildiri yolladım ama henüz dönüş olmadı. Sende olan sorun ne kadar sürede çözüldü. Sorun Shadow ban miydi yoksa başka bir şey miydi?
Haftada bir video sanki biraz uzun bir süre hocam. Ama belirli bir düzenin olması iyi bir şey. Bende de izlenme silinme sorunları oluyordu, özellikle izlenme konusunda başarılı olan videolarda. Bildiğin böyle video keşfete düşüyor, seri şekilde izlenme aldıktan bir süre sonra o izlenmeler birsr birer düşüyordu. Dedim hayırdır? Bot desen bot basmadım, tamamen hakkımla aldığım izlenmeler. Birkaç videomda olduktan sonra hemen YouTube'a yazdım, bir süre sonra düzelmişti.

Bir süre daha bekle, belki çözerler.

Haftada bir video sanki biraz uzun bir süre hocam. Ama belirli bir düzenin olması iyi bir şey. Bende de izlenme silinme sorunları oluyordu, özellikle izlenme konusunda başarılı olan videolarda. Bildiğin böyle video keşfete düşüyor, seri şekilde izlenme aldıktan bir süre sonra o izlenmeler birsr birer düşüyordu. Dedim hayırdır? Bot desen bot basmadım, tamamen hakkımla aldığım izlenmeler. Birkaç videomda olduktan sonra hemen YouTube'a yazdım, bir süre sonra düzelmişti.

Bir süre daha bekle, belki çözerler.

Ya aslında haklısın üç dört günde bir en ideali ama işte üniversite öğrencisiyim haftada bire anca zaman ayırıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı