Yüksek güç tüketimi sorunu

Devka

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, her yerde aradım fakat böyle bir soruna ilk defa rastladım. Bilgisayarımı 31 ağustosta aldım, yani pek olmadı Win 10 kurdum kastı, sonra Win 8.1'i kurdum 2-3 hafta oluyor sanırım, her neyse her şey güzeldi kasmıyordu bilgisayarım. GPU Tweak'ten de kontrol ediyordum. Güç tüketimi 625 en fazla 700 oluyordu. Fakat bugün ilginç bir şey oldu ve GPU Tweak'ten güç tüketiminin 1062 olduğunu gördüm ve GPU Clock MHz'in 1987'ye kadar çıktığını gördüm. Fakat en çok sistem isteyen oyunlarda bile en en fazla GPU Tweak'te güç tüketimi 700 oluyordu ki clock MHz'i arttığı halde 700'ü geçmiyordu, güç kaynağım FSP'nin 750W'lığı, 850W'lara kadar çıkışlarda falan destekliyormuş kaliteli bir güç kaynağı yani. Her neyse bilgisayar acayip kasıyor zaten, konuyu mobilden açıyorum o derece fena kasıyor. Bunu nasıl düzeltirim sorun neyden kaynaklıdır? 1-2 saat oyun oynayayım diye aldığım bilgisayarım başıma bela oldu bu sorunu nasıl çözebilirim arkadaşlar? Aynı sistem arkadaşımda da var fakat onda güç tüketimi sistem boştayken 550w oyundayken vs. 650w oluyormuş en fazla. 50w'dan bir şey olmaz deyip önemsememiştim en başta, şimdi 1062W'a yükseldi bunu nasıl düzeltirim? Ekran kartımda sorun yoktur inşallah garantisi var fakat 2 bin liralık bir karttan bahsediyorum eğer bozuk çıkarsa emeğim gider çok üzülürüm. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekran görüntüsü:

oEqQJq.png

Sistem özellikleri:

• Windows 8.1 Pro.
  • Intel i7 6700K 4.0 GHz (OC yok)
  • MSI Z170A Gaming M5 anakart (OC ile sadece RAM hızı 3600'e yükseltildi)
  • 16 GB 3200 MHz Gskill RAM
  • Asus ROG Strix GTX1070 (OC yok)
  • FSP 750W Psu

Son düzenleyen: Moderatör:
Birimlere dikkat ederseniz yanlış anlaşılmanın nerede olduğunu anlayacaksınız. GPU voltage yazıyor ve 1062 mV görünüyor. Bu da 1,062 Volt a denk gelir. GPU dan gecen elektrik gerilimini ifade eder. Güç tüketimi açısından dikkat etmeniz gereken birim Watt'tir. Ki 750 Wattlik bir güç kaynağınız varken sisteminizin daha yüksegini çekmesi mümkün değildir.

Diğer soruna gelirsek, sisteminize temiz bir şekilde UEFI Windows kurulumu yapın sıfırdan. Technopat'ta rehberi bulabilirsiniz. Ardından Windows update ve sürücüleri yükleyin. Sonra yazılımı kurun. Windows u lisanslı olarak yükleyin.

Güç tüketimi ile ilgili bir sorununuz olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Birimlere dikkat ederseniz yanlış anlaşılmanın nerede olduğunu anlayacaksınız. GPU voltage yazıyor ve 1062 mV görünüyor. Bu da 1,062 Volt a denk gelir. GPU dan gecen elektrik gerilimini ifade eder. Güç tüketimi açısından dikkat etmeniz gereken birim Watt'tir. Ki 750 Wattlik bir güç kaynağınız varken sisteminizin daha yüksegini çekmesi mümkün değildir.

Diğer soruna gelirsek, sisteminize temiz bir şekilde UEFI Windows kurulumu yapın sıfırdan. Technopat'ta rehberi bulabilirsiniz. Ardından Windows update ve sürücüleri yükleyin. Sonra yazılımı kurun. Windows u lisanslı olarak yükleyin.

Güç tüketimi ile ilgili bir sorununuz olduğunu düşünmüyorum.

Zaten kaç kere format attım yeni sistem için hocam UEFI sistem zaten hep, ssdye kurulum yapıyorum, gereksiz uygulama yüklemiyorum. O yüzden bıktım artık formattan hepsinde aynı sorunu aldım biraz geç biraz erken ama eninde sonunda veriyor.

Yok mu yardım edebilecek hocam ya? Sistemi taratabileceğim bir program yok mu? Bilgisayarım çok kasıyor. Normal kullanımda iyi fakat oyunlara girince önceden 60fpsden aşağı almadığım oyun 30fpsden yukarı vermiyor.

Bilgisayarınız virus kapmış.
• Malware
• AdwCleaner
• Kasperky
• CCleaner
Bu programlardan 3 tanesini indiriniz CCleaner isteğe bağlı.

Ccleaner, Kaspersky ile tarattım. AdwCleaner ve Malware ile taratmadım ama yine de bir deneyeyim. Teşekkür ederim sonucu buraya yazacağım. :(

Bilgisayarınızda virus var yüksek ihtimalle siz C diskine format attınız ama virus D diskinde olabilir. Ne kadar format atarsanız atın D diskine eriştiğinizde tekrardan bulaşıyor olabilir.Bence tertemiz bi hdd üzerine en baştan windows kurulumu yapın.

Bilgisayarınızda virus var yüksek ihtimalle siz C diskine format attınız ama virus D diskinde olabilir. Ne kadar format atarsanız atın D diskine eriştiğinizde tekrardan bulaşıyor olabilir.Bence tertemiz bi hdd üzerine en baştan windows kurulumu yapın.

Hayır hocam, iki diske de format attım hem d diskine hem de c diskine attım. Kafayı yiyeceğim ya çıldırtacak şu sorun beni. En iyisi galiba tek tek parçaları söküp servise 2. defa göndermek.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı