Yuvarlak anahtar ne kadar akıma dayanabilir?

Peki kontrol kalemi ile bakıp fazı anahtarlasam sadece. Zaten üzerindekilerin hep takılı kalması için anahtar yapmak istiyorum. Her gün tak-çıkar zor oluyor.
Ayrıca şöyle bir anahtar da var. Yaylı. bastığımda basılı kalıyor, tekrar basınca kapatıyor. Kapasitesi de yeterli gibi. @cengover_ekin
İyi gibi gözüküyor ancak yine de riskli olabilir. Anahtarın şekli garip geldi, ne için o?

Bu anahtarı üçlü prizle kullanmak güvenli olmaz. Direkt bir tane anahtarlı priz alın.

Hem faz hem de nötrü kesmen gerekecek zira, sağlıklı bir anahtarlama için. Bu anahtarı kullanırsan, aynı anda faz ya da nötrden sadece birini kesebileceksin. Es kaza nötrü kesersen ve faz takılı kalırsa, çarpılabilirsin, priz elektriksiz sanıp.
Hocam elektrik mühendisiydiniz değil mi?

Bazen etiketliyorum sizi bu tarz konularda ama dönüş sağlamıyorsunuz bende diyorum herhalde rahatsız oluyor.

Müsait olduğum zaman hemen dönmeye çalışıyorum, bazen de görüyorum ama müsait olmuyorum. Veya konu hakkında bir bilgim olmuyor. O zaman yazmamayı tercih ediyorum. :)

İyi gibi gözüküyor ancak yine de riskli olabilir. Anahtarın şekli garip geldi, ne için o?
Hocam eski bir DVD oynatıcısının içinden çıkmıştı. Onun açma-kapama düğmesiydi.
Prizi ters takarsan fazladığın kablo nötre, nötr diye kabul ettiğin kablo da faza dönüşür. :) AC hatlarda, her kablo için anahtarlama yaoılır:

Anladım. O halde benim bu işi, bu ekipmanlarla yapmam biraz zor.
Yardımcı olan/olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.

Merhaba. Bu anahtarlı, uzatmalı prizlerde 16 A, 250 V, 20 A, 125 V etiketli 4 uçlu, 22 V AC' deki faz ve nötr'ü ayni anda açıp kapayan neon gösterge lambalı anahtarlar kullanılıyor. Daha düşük amperli ve sadece 2 uçlu (faz veya nötr'ü açıp kapayan) olan açma-kapama anahtarları bu tadilatlara uygun değildir, yeni bir anahtarlı priz satın almanız daha uygunu olur. Ancak kullandığınız bu uzatmalı, anahtarlı prizlerdeki iç anahtarı bozulursa ve elinizden geliyorsa eskisini yuvasından söküp elektronikçilerden orijinalini alıp bozuğuyla değiştirebilirsiniz.

Bir de bu elinizdeki anahtarsız uzatmalı prizi, örneğin yeni satın alınan anahtarlı, uzatmalı prizde uç uca ekleyerek toplam kordon metrajını artırmada prize takmadan hemen önce kullanabilirsiniz, çünkü art arda bağlanacak bu uzatmalı prizlerin her ikisinin anahtarlı, uzatmalı priz olması şartı yoktur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı